Přejít na obsah

Očkovací vyhlášku Jurásková asi stihne podepsat

zpět
2.7.2010

Návrh nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která ruší povinné očkování kojenců proti tuberkulóze, stihne odcházející ministryně zdravotnictví Dana Jurásková zřejmě podepsat.

mycobacterium tuberculosis, tbc, tuberkulóza
zvětšitmycobacterium tuberculosis, tbc, tuberkulózaZdroj: www.students.stedwards.edu

mycobacterium tuberculosis, tbc, tuberkulóza | Zdroj: www.students.stedwards.edu

 

A to i přesto, že koalice už dříve vyslovila názor, že odcházející kabinet by žádné zásadní rozhodnutí dělat neměl.

„Bylo ukončeno vnější připomínkové řízení a bude záležet na tom, jak dlouho budeme připomínky zpracovávat a kdy bude jmenovaná nová vláda,“ řekl včera Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokud se ministerstvo s připomínkami vypořádá rychle, Jurásková vyhlášku podepíše. Budeli to ale trvat déle a mezitím bude ustavena vláda nová, rozhodne až nový ministr zdravotnictví, kterým má být Leoš Heger.

V čem je spor? Pediatři chtějí, aby se novorozenci očkovali po narození. Plicní lékaři a imunologové tvrdí opak.

„U novorozenců může očkování závažně poškodit zdraví. V minulých letech dokonce došlo k několika úmrtím,“ řekl Právu hlavní hygienik doktor Michael Vít.

To je i hlavní argument, proč zrušit plošné očkování proti tuberkulóze novorozenců. Vít vysvětlil, že k takovému kroku už přistoupily všechny vyspělé evropské státy.

„Vyhláška říká, že nebudeme plošně očkovat všechny novorozence, ale jen ty, u nichž je vysoké riziko nákazy. To znamená, když někdo v rodině včetně prarodičů tuberkulózu měl, nebo jde o novorozence rodičů ze zemí, kde je vyšší výskyt tohoto onemocnění a trvale žijí na území ČR,“ upřesnil Vít.

Očkovat plošně, ale později

Primářka Pavla Nykodýmová z plicního oddělení Říčany ale Právu řekla, že pokud se bude podle návrhu ministerstva postupovat, může případů tuberkulózy u dětí podstatně přibýt.

„Jsme také proti plošnému očkování hned po narození. Požadujeme však, aby plošně byly v České republice očkovány všechny děti ve věku sedmi až dvanácti měsíců, kdy už je pro ně očkování bezpečné,“ uvedla primářka.

Ta kritizuje i zrušené povinné přeočkovávání dětí v jedenácti letech, k němuž přistoupilo ministerstvo zdravotnictví loni. Nahradilo ho dobrovolnou vakcinací s tím, že vakcínu plně hradí zdravotní pojišťovna.

Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Očkovací vyhlášku Jurásková asi stihne podepsat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Očkovací vyhlášku Jurásková asi stihne podepsat

Komentáře

další 2 komentáře
erat tbc  | 7. 07. 2010 21:17

je nutné začít očkovat protirotavirovou vakcínou a kametizace překáží a opět jsem jen u peněz a isku farmaceutických firem a distributorů Avevier

nek ecat  | 5. 07. 2010 23:48

Proč se plete sestra bez medicínského vzdělání do vysoce odborného medicínského problému. Rovňěž hlavnímu hygienikovi už zřejmě chybí znalosti pořebné ke složení zkoušky s mikrobiologie a státnice z hygieny a epiddemiologie

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné