Přejít na obsah

Testování pacientů na alkohol

zpět
16.2.2016

"Může zdravotnické zařízení (službu konající lékař) otestovat hospitalizovaného pacienta na alkohol? Může být opakovaně zjištěná alkoholová intoxikace důvodem pro ukončení péče o pacienta, samozřejmě za podmínky, že tím nedojde k ohrožení jeho života?" ptá se čtenář v naší právní poradně.

alkohol, tester
zvětšitalkohol, testerZdroj: Shutterstock

alkohol, tester | Zdroj: Shutterstock

 

Na dotaz odpovídá Mgr. Sylva Zborovská

Pokud jde o možnost lékaře otestovat hospitalizovaného pacienta na alkohol, jsou podmínky, kdy je takové zjišťování lékařem možné provést, stanoveny v zákoně č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami.

Podle tohoto zákona je orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu povinna se podrobit osoba, u které se lze důvodně domnívat, že vykonává činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje či dalších osob nebo poškodit majetek pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u níž je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje.

Pokud tedy hospitalizovaný pacient nespadá do některé z uvedených kategorií, není bez jeho souhlasu možné zjišťovat alkoholovou intoxikaci. Spadá-li do některé z výše uvedených kategorií, zákon výslovně uvádí, že ošetřující lékař je oprávněn takovou osobu vyzvat ke splnění povinnosti podrobit se vyšetření.

Zjištěná alkoholová intoxikace není podle aktuální právní úpravy důvodem, pro který by mohl lékař ukončit péči o pacienta. Úplný výčet důvodů, pro něž je možné péči o pacienta ukončit, stanoví zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a to konkrétně v ust. § 48 odst. 1.

Obecně lze uvést, že mezi tyto důvody patří skutečnost, že by přijetím pacienta došlo k překročení únosného pracovního vytížení lékaře, přílišná vzdálenost místa pobytu pacienta v případě praktického lékařství a dále skutečnost, že lékař nemá navázán smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou, jejímž pojištěncem je pacient..

Klíčová slova

Autoři

www.zdravi.e15.cz

Související články

12.5. Minimální mzda Minimální mzda
0 příspěvků
20.8. Dohoda o hmotné odpovědnosti Dohoda o hmotné odpovědnosti
1 příspěvků
12.7. Poplatek za přednostní ošetření Poplatek za přednostní ošetření
5 příspěvků
28.3. Žaloba kvůli nedostatečné sterilizaci
0 příspěvků
29.3. Odpovědnost neatestovaného lékaře
0 příspěvků

Komentovat článek: Testování pacientů na alkohol

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Testování pacientů na alkohol

Komentáře

dalších 5 komentářů
Pavel s  | 24. 09. 2016 12:47

Určitě, je to tady: http://www.spyshop24.cz/content/kalibrace-alkohol-testeru-22 Myslím, že budeš spokojený :)

martin y  | 24. 09. 2016 00:05

Pavle, nějaký odkaz? Našel jsem stranku spyshop.cz, ale nic o alkoholtesterech tam není.

Pavel jo  | 23. 09. 2016 10:01

Ano, po roce už by se to mělo dělat, ale sám si to neudělaš, já jsem vyuil servis Spyshopu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné

Medical Services

Komplexní edukační servis ve zdravotnictví

více informací

NOVÝ E-SHOP s medicínskou literaturou