Přejít na obsah

Ministerstvo se chystá vyhlásit opatření k bezpečí pacientů

zpět
26.1.2010
sestra, nemocnice, dítě
zvětšitsestra, nemocnice, dítěZdroj: icnetwork.co.uk

sestra, nemocnice, dítě | Zdroj: icnetwork.co.uk

 

Ministerstvo zdravotnictví chystá opatření na zlepšení kvality zdravotní péče a zvyšování bezpečí hospitalizovaných pacientů. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to řekla na konferenci Dny bezpečí v Jihlavě.

Podle zahraničních statistik je při pobytu ve zdravotnických zařízeních poškozeno sedm až 11 procent pacientů, a to kvůli nemocničním infekcím i pochybení personálu.

„Jsou to poškození všech stupňů - od malých až po ta závažná,“ uvedl David Marx ze Spojené akreditační komise ČR. Závažnou újmu podle něj utrpí asi tři procenta hospitalizovaných, většinou kvůli nemocničním nákazám.

„Pacient je třeba dobře vyléčen, dobře odoperován, ale dostane nějakou infekci, která mu výrazně zhorší zdravotní stav, případně může vést k jeho úmrtí,“ přiblížil.

V nemocnicích je ale také důležitá například správná identifikace pacienta, hygiena rukou, prevence pádů a manipulace s léky.

Takzvaný akční plán bude vyvrcholením procesu, který na ministerstvu zdravotnictví začal před čtyřmi lety. Znění bude také vycházet z doporučení Evropské unie a Světové zdravotnické organizace.

„Plán bude ministerstvo zdravotnictví prezentovat podrobně do měsíce a jednotlivé kroky budu k dispozici ke komunikaci s veřejností,“ uvedla Jurásková.

Dodala, že ke snižování rizik přispívá také zavádění jednotných postupů ve zdravotnictví, k čemuž napomáhají akreditace zařízení.

Od roku 1998 bylo v Česku akreditováno 42 zdravotnických zařízení, většinou nemocnic, která představují více než třetinu lůžek. Kraj Vysočina má jako jediný akreditovány všechny krajské nemocnice.

Větší pozornost je této problematice v kraji věnována hlavně po takzvaných heparinových vraždách v havlíčkobrodské nemocnici a záměně dětí v třebíčské nemocnici.

Konference Dny bezpečí se v Jihlavě konala potřetí. Druhým rokem ji provázela soutěž Bezpečná nemocnice. Mezi devíti letošními účastníky zvítězila nemocnice Svitavy, která se ve svém projektu zabývala zlepšením ochrany zdravotnického personálu před agresivními pacienty.


Komentovat článek: Ministerstvo se chystá vyhlásit opatření k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ministerstvo se chystá vyhlásit opatření k…

Komentáře

dalších 34 komentářů
MUDr Jiří Kilian Akční plán MZČR  | 2. 02. 2010 08:52

Proč by nesmělo ? My máme logistiku ISYS a není problém ten lék převést. Krom toho by to přeci bylo možné i přes tu lékárnu.

lékař5 Akční plán MZČR  | 2. 02. 2010 00:27

Problém: na jiném oddělení se to "udat" nesmí. Z příruční lékárny toliko dostribuce k pacientovi nebo zpět do lékárny (ale děláme to stejně). Nechme toho, naše oddělení tím jenom získá- navýšení limitů za léky na oddělení, spotřební materiál, dovybavení pracoven a pomocných provozů... jinak, pane řediteli, nebudeme akreditovaní! No my bychom chtěli, ale vy nám to nechcete pořídit, koupit, za léky jsme ušetřili, dávali jsme z pacientových, teď nemůžeme (nebo aspoň ne v takovém objemu). Že to bude spousta peněz navíc, se kterými se nepočítalo? Bude. Tož tak.

MUDr Jiří Kilian Akční plán MZČR  | 1. 02. 2010 18:22

stane se, ale opravdu vyjímečně. Vrací se k likvidaci do lékárny (exspirované) pokud se nepodaří zavčas udat n ajiném odd.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné