Přejít na obsah

Pojišťovny dosud nepřidaly na platy lékařů, kritizuje Hašek

zpět
6.4.2011
kalkulačka, daně, peníze
zvětšitkalkulačka, daně, penízeZdroj: api.ningh.gov

kalkulačka, daně, peníze | Zdroj: api.ningh.gov

 

Na vyšší mzdy, které si lékaři vyvzdorovali odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme, možná budou muset doplácet města a kraje. Obává se toho jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD).

Pro všechny nemocnice hospodařící jako příspěvkové organizace od března platí nový platový tarif, takže doktorům začaly počítat vyšší mzdu.

Zdravotní pojišťovny jim však dosud nezvýšily tarifní platby, ač tak podle hejtmana měly od března učinit, sdělil dnes Hašek v tiskové zprávě. Podle VZP však platby za březen přijdou až v dubnu.

Hejtman si prý nechal dnes znova ověřit, zda se zálohy zvýšily. Odpověď byla negativní. Krajského radního Oldřicha Ryšavého (ČSSD) proto pověřil, aby o záležitosti jednal na ministerstvu zdravotnictví i se zástupci zdravotních pojišťoven. „Ověřím si stav v jiných krajích. Pokud se situace nezmění do čtvrtka, budu mít ten den večer možnost jednat s premiérem Nečasem,“ uvedl Hašek.

„Platby půjdou tak, jak bylo dohodnuto, tedy za březen v druhé polovině dubna,“ napsal ČTK v textové zprávě mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

Příslib, že pojišťovny tarify navýší od března, podle Haška padl při podpisu memoranda mezi vládou a lékaři.

„Lékaři mají dostat vyšší mzdu, ale pokud nepřijdou vyšší platby od pojišťoven, tak nyní tento systém budou muset ze svého financovat zřizovatelé nemocnic - tedy i kraje či města. To je stav, který vůbec neměl nastat,“ zdůraznil hejtman. Věří, že nemocnice dostanou chybějící peníze v mimořádné dubnové splátce.

Lékaři mají dostat 5000 až 8000 korun navíc. Nemocnice měly do konce března pojišťovnám nahlásit počty lékařů. Nemocnice pak podle vzorce uvedeného ve vyhlášce měly vyčíslit, kolik kterému zařízení přidají. Jihomoravský kraj zřizuje sedm nemocnic. Jen v jeho případě se měsíčně jedná o 15 milionů korun, uvedl hejtman.


Komentovat článek: Pojišťovny dosud nepřidaly na platy lékařů,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné