Přejít na obsah

VZP nabízí krajům: zrušte lůžka, peněz dostanete stejně

zpět
27.1.2011
sestra, nemocnice, pacient
zvětšitsestra, nemocnice, pacientZdroj: mail.dak.de

sestra, nemocnice, pacient | Zdroj: mail.dak.de

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna přišla s návrhem, jak vyřešit kritickou situaci ve zdravotnictví. Vyzvala kraje, aby restrukturalizovaly lůžkový fond, tedy aby zrušily deset tisíc akutních lůžek. Slíbila přitom, že peníze na léčení nemocnicím neklesnou. Zbyly by tak finance na zvýšení platů.

České zdravotnictví má další naději na východisko ze současné krize. Přišel s ní ředitel VZP Pavel Horák. Zaslal krajům výzvu, aby zrušila deset tisíc akutních lůžek platby nemocnicím za léčení neklesnou. Podle vyhlášky by přitom měly klesnout o dvě miliardy korun.

Nemocnice tak budou mít peníze na zaplacení potřebného počtu personálu i na mírné zvýšení platů. Jeho iniciativu podpořilo jako ministerstvo zdravotnictví, tak i Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všech osm zaměstnaneckých pojišťoven.

„VZP odstranila administrativní bariéry a umožňuje nemocnicím vznik společného lůžkového fondu interních a chirurgických oborů včetně víceoborových jednotek intenzivní péče. Podporuje vznik semiambulantní péče, kdy pacient dochází do tzv. stacionáře, nebo provedení chirurgických výkonů v režimu tzv. jednodenní chirurgie. Je to běžný světový trend přinášející výhody pro pacienta, včetně nižšího rizika nemocničních infekcí a komplikací déletrvající hospitalizace,“ píše Horák v prohlášení, které má Zdraví.Euro.cz k dispozici.

Kraje spíše váhají

Kraje berou návrh ředitele spíše s rezervou. Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že VZP musí mít toto „silné prohlášení“ podložené důkladnou analýzu. Zároveň očekává, že kraje budou mít možnost analýzy pojišťovny posoudit a vyjádřit se k nim a poté společně hledat shodu na budoucí podobě lůžkové péče v krajích.

„Pro mne i ostatní hejtmany bude klíčové, aby byla pro pacienty veřejná zdravotní péče dostupná bez jakýchkoli sociálních či jiných bariér, uvedl pro ČTK Hašek.

Na dnešní počty lůžek není personál

Horák zdůraznil, že na dnešní počty akutních lůžek není dostatek personálu, takže jejich provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je zároveň pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku.

„Restrukturalizace není možná bez aktivní spolupráce nejdůležitějších zřizovatelů nemocnic, tzn. státu a krajů. Za této situace by byla VZP schopna garantovat občanům dostupnost a kvalitu lůžkové péče bez regionálních rozdílů,“ doplnil Horák.

MZ i SZP výzvu podporují

Nikdo z aktérů zatím neshodil návrh ze stolu. Kraje sice příliš nadšení neprojevili, ale MZ i Svaz zdravotních pojišťoven jsou iniciativou nadšeni. „Je to věc, kterou ministerstvo s fakultními nemocnicemi průběžně řeší jako jednu z významných cest k úsporám,“ reagoval na dotaz ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň. Podobně se vyjádřil i předseda svazu a ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

„Je to naprosto nezbytný krok. Svaz zdravotních pojišťoven se k této aktivitě určitě přidá. Budeme ji v rámci svazu koordinovat s VZP i s ministerstvem.“


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

26.10. Operovat se nebude, peníze už došly Operovat se nebude, peníze už došly
5 příspěvků

Komentovat článek: VZP nabízí krajům: zrušte lůžka, peněz…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP nabízí krajům: zrušte lůžka, peněz…

Komentáře

dalších 31 komentářů
js .  | 28. 01. 2011 12:35

kolegové, nereagujte na toho magora pečeného, prosím vás. Buď je to (placený?) provokatér, nebo těžce psychicky nemocná osoba a takovým je neslušné nadávat do k0k0tů. díky

doktor rušení lůžek  | 28. 01. 2011 09:01

Zrušení 10.000 lůžek je také zrušení 1000 lékařských míst. To si lékaři uvědomují? Anebo se intensivista bude muset přeškolit na oprašování babiček a dědečků v LDN.

prorok Fakáč!  | 28. 01. 2011 08:29

Jestli chtěj rušit lůžka, ať si je zruší ve FN, ksindlové! Už to vidím, jak pragocentristi zase vyžerou všechny prachy z veřejných rozpočtů svýma předraženýma outsorcovanýma službama. Na periferii zruší špitály a našinec bude jezdit se vším do Práglu jak ke svatýmu přijímání, a živit se na celým tomhle cirkusu budou zase 4 spřátelený soudružský firmy Hospimed, Puroklima, Hypokramed a Technokontakt, co budou provozovat ty vrtulníky a sběrný vlaky do center specializovaný píče, to by se jim líbilo!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné