Přejít na obsah

Brněnská nemocnice má nový přístroj pro léčbu dětí s rakovinou

zpět
27.11.2014

Fakultní nemocnice Brno má nejnovější typ laparoskopické věže za tři miliony korun, která výrazně pomáhá při léčbě dětí s rakovinou. Přístroj umožňuje odstranit nádor bez klasické operace a skalpele jen za pomoci trubiček a kamer zavedených do trupu pacienta, řekl ČTK primář kliniky dětské onkologie Peter Múdry.

FN Brno
zvětšitFN BrnoZdroj: www.fnbrno.cz

FN Brno | Zdroj: www.fnbrno.cz

 

Díky tomu je možné ihned na druhý den po zákroku zahájit například chemoterapii, kdežto po obvyklé operaci se musí kvůli rekonvalescenci čekat nejméně týden. Kromě toho je laparoskopie méně bolestivá a má dobrý kosmetický efekt.

Nemocnice v ČR ročně léčí zhruba 350 dětí se zhoubným nádorem. Z nich je zhruba 40 procent v Brně.

Díky laparoskopické věži nemusejí lékař použít skalpel a pacienta takzvaně otevřít, aby se dostal k nádoru. „Přístroj zavede malým vpichem do břicha trubičky a kamery, díky kterým je možné se dostat až k nádoru nebo lze díky tomu řešit další související komplikace jako plísně,“ uvedl Múdry. Laparoskopický systém umožňuje provést výkon co nejšetrněji a s velmi přesným určením hranice okrajů nádoru.

Dosud lékaři pacienty operovali buď klasicky, nebo za pomoci starších laparoskopických přístrojů. „Nová laparoskopie umožňuje širokoúhlé zobrazení s dokonalým obrazem, bezdrátové připojení na další monitor, což slouží pro lepší komunikaci s personálem a také se dají pořizovat záznamy pro výuku,“ uvedl primář kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Jiří Tůma.

Jako prvnímu dítěti v Brně přístroj nedávno pomohl třináctiletému chlapci, který měl nádor v nadledvině. Chlapec po několika dnech nemocnici opustil. Podle Tůmy laparoskopie neslouží pouze pro onkologicky nemocné děti, ale i pro další chirurgické zákroky, jako je například slepé střevo. Díky laparoskopii jsou menší jizvy.

Nemocnice dostala přístroj darem od nadace Naše dítě, která spolu se sítí drogerií a parfumerií uspořádala charitaktivní projekt. Při něm nasbírala od zákazníků drogerií za výrobky přes pět milionů korun. Charitativní akce se konala popáté.

V celé zemi se ročně léčí na 350 dětí se zhoubným nádorem. „Asi 40 až 45 procent řešíme u nás v Brně,“ doplnil Múdry. Dodal, že zhruba 80 procent se vyléčí, zbytek se s nemocí nadále potýká a dříve či později zemře.

Komentovat článek: Brněnská nemocnice má nový přístroj pro léčbu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné