Přejít na obsah

Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o 10 %

zpět
3.2.2017

Více než dvě miliardy korun vydala v roce 2015 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) za léčbu přibližně 28 000 klientů, trpících některým druhem rakoviny.

*rakovina, onkologie
zvětšit*rakovina, onkologieZdroj: Shutterstock

*rakovina, onkologie | Zdroj: Shutterstock

 

Rok před tím činily celkové náklady na léčbu rakoviny 1,9 mld. korun. Náklady na léčbu této zákeřné nemoci meziročně stoupají přibližně o 10 %. Ukazují to data aktuální analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), vypracované u příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který letos vychází na sobotu 4. února. „Významně rostou náklady na léčiva pro onkologické pacienty. V roce 2015 vydala pojišťovna jen na léčiva přes 873 miliony korun, což bylo o 65 milionů více než v roce 2014,“ uvedla mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. Téměř sedm set klientů ZP MV ČR trpí některým druhem rakoviny hlavy a krku. Pojišťovna za jejich léčení vydá ročně kolem 46 milionů korun.

Včasná prevence stojí nepoměrně méně a může zcela zachránit život. „Pokud se nádor zjistí včas, až 95 procent pacientů se vrátí po léčbě do běžného života. Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit,“ vyzývá generální ředitel ZP MV ČR David Kostka. Pojišťovna nabízí z fondu prevence svým klientům příspěvek až 500 Kč na onkologická vyšetření, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Kromě toho ZP MV ČR už v roce 2011 zahájila projekt, díky kterému již stovky jejích klientů absolvovaly komplexní onkologické preventivní vyšetření v renomovaném Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně.
ZP MV ČR je největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v zemi s celkovým počtem více než 1,3 milionu klientů. Je držitelkou prestižního ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015 a 2016.

Komentovat článek: Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné