Přejít na obsah

Lékařům pomáhá při operaci arytmie robot

zpět
15.9.2010

Od počátku září pomáhá lékařům v kardiostimulačním a arytmologickém centru Nemocnice České Budějovice robot při operacích odstraňující srdeční arytmie.

srdce, cévy
zvětšitsrdce, cévyZdroj: vescell.com

srdce, cévy | Zdroj: vescell.com

 

Jde o technologii, která byla původně určená pro kosmické účely a našla později uplatnění i v medicíně.

Budějovický robot je teprve třetím v České republice, dva již fungují v pražských nemocnicích. Přístroj ovládá lékař na dálku přes joystick a pomocí něho zavádí cévami z třísla tzv. katétr k srdci, kterým pak odstraní příčinu arytmie.

Menší zátěž

„Robotické operace jsou rychlejší, zajišťují větší bezpečnost, znamenají menší radiační zátěž pro pacienta a větší komfort pro operatéra,“ řekl novinářům při představení robota vedoucí lékař nemocničního centra Alan Bulava.

Právu pak sdělil, že pomocí robota již operoval patnáct pacientů a s přístrojem je maximálně spokojený.

Překvapily ho rychlost a zdánlivá jednoduchost, protože katétr je oproti běžným operacím extrémně stabilní a prováděný zákrok v srdci je efektivnější a také trvalejší. Navíc se robot ovládaný člověkem dostane do všech míst v srdečních dutinách.

Jednodušší zákroky

Operující lékař sedí u řídícího centra celého systému. K dispozici má tři obrazovky, na kterých zákrok vidí. Nemusí tak již stát hodiny u operačního stolu a hledat u srdce místo, kde k arytmiím dochází. „Ne všichni pacienti jsou pro tento zákrok vhodní. Zatím provádíme relativně jednodušší zákroky a získáváme s tím zkušenosti,“ doplnil ještě Bulava. Budějovické centrum patří k špičkovým pracovištím v České republice.

Spádově sem spadá na 800 tisíc lidí nejen z Jihočeského kraje, ale i částí Plzeňského, Středočeského a Vysočiny. „Protože spolupracujeme s dalšími kardiology v České republice, není výjimkou, že k nám pacienti cestují i 200 nebo 300 kilometrů,“ sdělil lékař.

V roce 2009 budějovičtí lékaři provedli přes 500 operací spojených s poruchou srdečního rytmu. Letos bude číslo stejně velké.

Proti jiným nemocnicím se tu čeká na operaci místo šesti až osmi měsíců pouze šest až osm týdnů.

Komentovat článek: Lékařům pomáhá při operaci arytmie robot

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné

Medical Services

Komplexní edukační servis ve zdravotnictví

více informací

NOVÝ E-SHOP s medicínskou literaturou