Přejít na obsah

Lidé žijící u rušných silnic podle studie častěji trpí demencí

zpět
6.1.2017

Lidé žijící v blízkosti rušných dopravních tepen mají větší pravděpodobnost, že je postihne demence. Vyplývá to ze studie kanadských vědců, kteří zkoumali zdraví lidí žijících na hlučných místech se silně znečištěným vzduchem.

*nehoda, auta, auto
zvětšit*nehoda, auta, autoZdroj: Shutterstock

*nehoda, auta, auto | Zdroj: Shutterstock

 

Do výzkumu, který trval 11 let, bylo zahrnuto na dva miliony lidí žijících v kanadské provincii Ontario. Během této doby se objevilo 243.611 nových případů demence, které byly častější u lidí žijících poblíž rušných silnic. Mezi těmi, kteří bydleli do 50 metrů od nich, byl o sedm procent vyšší podíl nemocných, než mezi lidmi žijícími 300 metrů daleko. Lidé bydlící od 50 do 100 metrů pak o čtyři procenta a ti od 100 do 200 metrů od silnic o dvě procenta vyšší nemocnost než zmíněná „třistametrová“ skupina.

Vědci se domnívají, že za tím může být negativní vliv hluku a emisí z dopravy, zvláště oxidy dusíku či nanočástice uvolňované při spalování fosilních paliv. „Zvýšený populační růst a urbanizace přivedly mnoho lidí blízko k místům s rušnou dopravou a kvůli tomu, že je čím dál více lidí vystaveno dopravě a zvyšuje se počet případů demence, může i drobný vliv života blízko rušné dopravy představovat velké břemeno pro zdraví veřejnosti,“ uvedl jeden z autorů studie Hong Chen z ontarijského zdravotního úřadu. Dodal, že pro upřesnění souvislostí mezi dopravou a demencí budou nutné další výzkumy, které by zvláště upřesnily její možný vztah k hluku či emisím ze silničního provozu.

Další vědci upozorňují, že ačkoli jde o zajímavé závěry, přímé vnější příčiny demence neodhalují. Nejlepší prevencí, jak předcházet vzniku demence podle nich zůstávají zásady podporující zdraví celého těla, to je nekouřit, zdravě jíst a cvičit.

Komentovat článek: Lidé žijící u rušných silnic podle studie…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné