Přejít na obsah

Masový odchod lékařů do ciziny je podle kritiků neřešený problém

zpět
24.3.2015

Masový odchod lékařů do ciziny zůstává velkým problémem českého zdravotnictví, který ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) za rok a čtvrt ve funkci nevyřešil. Na Žofínském fóru se na tom shodli prezident lékařské komory Milan Kubek a předseda lékařských odborů Martin Engel.

stetoskop, zdravotnictví
zvětšitstetoskop, zdravotnictvíZdroj: Shutterstock

stetoskop, zdravotnictví | Zdroj: Shutterstock

 

Ročně odejde do zahraničí ihned po škole 200 lékařů, což je pětina ročníku, a dalších až 200 lékařů s kvalifikací. Hledají lepší podmínky, peníze i systém vzdělávání. Podle údajů komory v ČR pracuje 38.624 lékařů.

Ministerstvo zdravotnictví podle náměstka Josefa Vymazala situaci řeší. Platy letos stouply o pět procent a vzdělávání se změní od 1. ledna 2016.

„Odchod je skutečně veliký a důvodem jsou extrémní rozdíly v platech, kdy absolvent v Německu dostane pětinásobek toho, co v české nemocnici. Je to i dodržování evropské směrnice o pracovní době v Německu a její porušování v Česku, a rovněž nepřátelský systém specializačního vzdělávání v Česku,“ shrnul Kubek s tím, že pro českého lékaře je mnohem snazší získat atestaci v Norimberku než v Praze. „A dokud se toto nezmění, pak budou lékaři odcházet a dramaticky klesne dostupnost i kvalita poskytované lékařské péče v Česku,“ varoval.

S několika předchozími ministry Kubek i Engel o řešení odchodů jednali, za pravdu jim prý dal až Němeček, ale ani on zatím nic nevyřešil.

„Zákon o postgraduálním vzdělávání stále není ve finální podobě. To znamená, že se nám nepodařilo zachytit absolventy, kteří končili v roce 2014, a letos to tímto tempem bude úplně stejné. Takže jsme už během této vlády ztratili dva promoční ročníky,“ řekl Engel. Pokud letošní absolventi neuvidí, že se situace blíží k vyřešení, tak podle něj také odejdou.

„Odchody lékařů bez návratu považuje ministerstvo za velmi závažný problém. Budeme se snažit dělat maximum, a to jsou především dvě věci - zvýšit platy, což jsme letos už udělali, a zlepšit zákon o postgraduálním vzdělávání, který už je nyní v připomínkovém řízení,“ řekl náměstek.

V chystaném zákoně považuje za velmi důležité to, že umožní mladým lékařům připravovat se na atestaci i v menších nemocnicích, jak to shodně požadují odbory i komora. Nyní musejí lékaři plnit požadavky programu ve velkých nemocnicích, často daleko od domova.

Zákon se podle Vymazala do jisté míry vrací i k dříve velmi dobře fungujícímu systému dvou atestací, z nich jedna bude po absolvování kmene, tedy základního oboru, druhá pak bude evropskou atestací. „V neposlední řadě chceme jasně definovat kompetence každého lékaře, co může vykonávat už po první atestaci a co po té evropské velké atestaci,“ shrnul.

Komentovat článek: Masový odchod lékařů do ciziny je podle kritiků…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Masový odchod lékařů do ciziny je podle kritiků…

Komentáře

1 komentář
MUDr Jiří Klian verba, verba, verba  | 24. 03. 2015 12:07

slova, slova, slovs

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné