Přejít na obsah

Pojišťovny odmítají plán ministra hledat peníze v jejich fondech

zpět
21.12.2016

Zdravotní pojišťovny nesouhlasí s plánem ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) hledat finance pro splnění priorit ministerstva ve fondech pojišťoven.

Ladislav Friedrich
zvětšitLadislav Friedrich
Autor: Leoš Chodura

Ladislav Friedrich | Autor: Leoš Chodura

 

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislava Friedricha nemají pojišťovny na svých účtech zbytečné zůstatky. Například letos v říjnu podle něj měly na úhradu zdravotní péče na účtech peníze na osm dní. Skepticky se k plánu ministra vyjadřuje i předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Běhounek (za ČSSD).

Ludvík o hledání zdrojů na účtech pojišťoven už dříve mluvil v souvislosti se snahou prosadit mimo jiné nižší roční ochranné limity doplatků na léky pro děti a seniory, což by stálo asi půl miliardy korun ročně. Předložit chce rovněž návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce, který připravil jeho předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD) a vyžádal by si další výdaje navíc. Umožnit chce i vyšší příplatky pro zdravotní sestry, na což chce najít peníze v resortu.

„Musíme se podívat, jaké jsou zůstatky na těch fondech a nakolik se používají. Máte tam nějaký objem a je otázka, jestli není zbytečně vysoký,“ řekl Ludvík. Na dotaz, kterých fondů by se to mělo týkat, řekl: „Máte rezervní fond, fondy prevence a několik dalších fondů. Musíme se podívat, jestli je ten objem, který tam dnes leží, efektivně využívaný, jestli tam náhodou neleží moc dlouho a jestli leží, tak to musíme mobilizovat.“

Svaz zdravotních pojišťoven, který zastupuje všech šest zaměstnaneckých pojišťoven, sleduje úvahy ministra se znepokojením. Podle jejího prezidenta Friedricha kvůli plošnému zvýšení platů v nemocnicích a s tím souvisejícím zvýšením úhrad pro tyto nemocnice nemají pojišťovny možnost vytvářet rezervy.

„Je navíc zbytečné hovořit o jakýchsi utajených fondech. Účty zdravotních pojišťoven jsou v České národní bance, přesný stav všech fondů hlásí zdravotní pojišťovny pravidelně ministerstvu zdravotnictví a to je zveřejňuje na svých webových stránkách,“ napsal Friedrich. Podle něj měly pojišťovny v říjnu na účtech pro účely úhrady zdravotní péče 8,75 miliardy korun, což stačí na zdravotní péči na osm dní.

Skepticky se k plánu ministra staví i předseda správní rady VZP Běhounek. „Já panu ministrovi samozřejmě přeji, ať se na to na všechno podívá, protože tyhle řeči mě vyvádějí z klidného stavu,“ řekl. Připomněl, že pojišťovna se v minulosti potýkala se špatnou finanční situací a do letošního září splácela státu půjčku 1,7 miliardy korun. VZP také jako jediná z pojišťoven zatím nemá naplněný rezervní fond do zákonné výše. Jeho naplnění plánuje na příští rok. Management VZP podle Běhounka nyní drží na účtu „nemalé prostředky“ a VZP neeviduje platby po lhůtě splatnosti. „Ať se pan ministr na to podívá, já budu jen rád, když tam něco najde a poradí nám,“ dodal Běhounek.

Komentovat článek: Pojišťovny odmítají plán ministra hledat peníze…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné