Přejít na obsah

Primátor Liberce kritizuje změnu v čele představenstva nemocnice

zpět
20.1.2017

Novým předsedou představenstva Krajské nemocnice Liberec se stal Pavel Marek, dlouholetý manažer z oboru sklářství. Dosavadní předseda Richard Lukáš ve středu rezignoval, zůstává ale lékařským ředitelem nemocnice. Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) jeho odstoupení vnímá jako politický nátlak ze strany Libereckého kraje.

*KNL, Krajská nemocnice Liberec
zvětšit*KNL, Krajská nemocnice LiberecZdroj: archiv

*KNL, Krajská nemocnice Liberec | Zdroj: archiv

 

Akciová společnost je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Patří pod ní nemocnice v Liberci a Turnově. Většinovým vlastníkem je Liberecký kraj, menšinovými akcionáři Liberec a Turnov. Lukáš skončil v představenstvu na vlastní žádost, předsedou byl zhruba rok a půl. „Bylo to dobrovolné. Dohodl jsem se s krajským hejtmanem, že odstoupím. Nechci to ale nijak komentovat,“ řekl dnes ČTK Lukáš.

Primátor se domnívá, že k rezignaci byl Lukáš přinucen, aby to navenek vypadalo v pořádku. „Ale takhle se to dělá, aby nebylo pochyb, že za to nikdo nemůže. Jeho místo zaujal člověk z venku, bez jakékoli praxe ve zdravotnictví,“ uvedl Batthyány na sociální síti. Primátorovi také vadí, že o změně se město jako menšinový akcionář nedozvědělo předem.

Hejtman kraje Martin Půta (STAN) kritiku odmítá. Poukázal na to, že v představenstvu jsou i další lidé z nezdravotnických profesí, konkrétně uvedl bývalého ministra dopravy Petra Moose. Markovo zvolení vnímá jako rozhodnutí výkonného orgánu společnosti, které respektuje. „Pan Marek je člověk, který má prokazatelné manažerské zkušenosti a nezpochybnitelné výsledky práce, v minulosti řídil několik firem srovnatelných velikostí s Krajskou nemocnicí Liberec,“ uvedl hejtman.

Marek posledních osm let pracoval v manažerských pozicích pro Preciosu. „Jsem rád, že se nám podařilo získat do řízení nejdůležitějších krajských firem manažera, jako je on. Jeho hlavním úkolem bude zlepšit spolupráci krajem vlastněných nemocnic a využít zkušenosti z holdingové struktury, v níž působil,“ řekl Půta.

Uvedl také, že ho o rezignaci Lukáš informoval ve středu při osobní schůzce. „Jeho práce si nesmírně vážím a jsem rád, že nadále zůstává v pozici lékařského ředitele, má moji plnou podporu a těším se na další spolupráci s ním,“ dodal hejtman.

Generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný ČTK řekl, že uvolnění Lukáše z představenstva souvisí s dalšími postupnými kroky. „V krátké době dojde k oddělení strategického řízení a úzké spolupráci s dalšími zdravotnickými subjekty v Libereckém kraji na úrovni představenstva,“ uvedl. V brzké době po nutných úpravách stanov se podle Nečesaného změna dotkne i ostatních členů představenstva liberecké nemocnice.

Komentovat článek: Primátor Liberce kritizuje změnu v čele…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné