Přejít na obsah

Sestry nesouhlasí s penězi jen pro lékaře, Engel se dělit nechce

zpět
31.1.2011

Česká asociace sester (ČAS) nesouhlasí s plánem ministerstva zdravotnictví přidat finanční prostředky jen na platy lékařů. Dohoda je podle ní nespravedlivá, protože vůbec neřeší platy nelékařů, tedy těch, kteří v době krize zdravotnictví stabilizovali. Šéf LOK Martin Engel se ale o částku dělit nehodlá.

sestra, lékařka
zvětšitsestra, lékařkaZdroj: ohsah.bc.ca

sestra, lékařka | Zdroj: ohsah.bc.ca

 

Peníze, které ministerstvo zdravotnictví nabídlo lékařům jako ústupek k vyřešení krizové situace, způsobí další spory. A to mezi doktory a sestrami.

Ty totiž prostřednictvím své stavovské organizace zkritizovaly nabídku ministerstva, která je určena jen pro lékaře, a nepočítá s nelékařským personálem.

„Platy nelékařů vnímáme také jako dlouhodobě podhodnocené a již dlouho na tento fakt poukazujeme. Nicméně výsledek jednání odborů s MZ a ČLK, které řeší jen platy lékařů, by znamenal, že ti, kteří v době neklidu stabilizovali situaci ve zdravotnictví, by na to doplatili,“ uvedla v prohlášení prezidentka asociace a bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Situaci jsme stabilizovali a teď nemáme nic

A proč se tedy k protestujícím lékařům sestry nepřidaly? Nechtěly prý prohlubovat krizi českého zdravotnictví a podporovat takto nátlakové akce

„V této souvislosti ČAS považuje za naprosto nesystémové řešit platy jediné skupiny zdravotníků na úkor těch ostatních, bez kterých se poskytovat zdravotní péče vůbec nedá, zejména sester, “ doplnila Jurásková.

LOK: Peněz je málo, dělit se nebudeme

Odbory ale nechtějí o žádném rozdělování peněz ani slyšet. Peněz je prý málo, a pokud by se ještě „rozmělnily“, pak už je to pro lékaře zcela nepřijatelné.

„A já znovu říkám, my jsme sestry žádali, ať se k našemu protestu přidají, ony to neudělaly,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce předseda LOK Martin Engel.

Podle něj musí sestry počkat na další reformní kroky.

Politici: Částka je i pro sestry

Premiér Petr Nečas souhlasí, že peníze by neměly skončit jen na účtech doktorů. O miliardách podle něj musí rozhodovat zřizovatel nemocnice nebo ředitel, který nejlépe ví, komu přidat.

„Říci automaticky, že to půjde jen na lékaře a na sestry kašleme, to není možné. Proto také důsledně mluvím o platech zdravotnického personálu,“ zdůraznil premiér a lídr ODS.

Podobně se vyjádřil i sám ministr Leoš Heger. Uvedl, že peníze jsou sice primárně na platy lékařů, ale prospěch by z nich mohly mít i zdravotní sestry.

Komentovat článek: Sestry nesouhlasí s penězi jen pro lékaře,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sestry nesouhlasí s penězi jen pro lékaře,…

Komentáře

dalších 73 komentářů
Kristian Bojují opravdu za všechny?  | 1. 02. 2011 16:49

Samozřejmě, že myslí jen na sebe! A na koho by asi tak měli myslet? Na přitroublé sestry, které když se měly připojit k D-O, předvedly totéž, co českoslovenští umělci v devětašedesátém? To snad nemyslíte vážně, že při riziku vlastního zániku se budeme bít za ty, co nám močí na záda.

Kristian Hmm  | 1. 02. 2011 16:44

Už jsem se jednou ptal - ten nick je podle "missed abortion"?

MUDr Jiří Kilian Reforma?  | 1. 02. 2011 09:43

Nejsem ani signatář ani sympathisant, snažím se o věrný popis skutečnosti a někdy o náznak její analysy. Jak mi kolegové občas na psali na komorní chatě, hledím na věci z obláčku. A z tohoto pomyslného místa nyní vidím to, že akce D-O nastartovala (jakkoli pozdě) zájem o změnu systému zdravotní péče a jejího vinancování, systému, který je veskrze špatný. Pak vidím i to, že v rámci svých kompetencí udělali ti lékaři věc, která je stimulem z patřičného místa - chtějí platy a další věci, a je starost státu, jak to provede. Vidím, že čtrnáct až sedmadvacet miliard jsou částky, odhadované různými - od ministr apo TI - jako unikající ze systému do černých děr.A mám tedy zato, že vláda, která se proklamuje jako protikorupční, by měla umět najít třetinu až pětinu těchto úniků v prvním kroku a tak zažehnat personální krisi. Proklamace potřeb reformy jsou tu od roku 1996 - viz Václav Klaus na videu zde odkázaném, týk Václav Klaus, který vyhověl železničářům a ne doktorůům, neboť, jak pravil, železničáři mají větší schopnost zchaotisovat zemi. Dále vidím, že od srpna do prosince 2010 byla celá hrozící krise přecházena s nadhledem až posměšným a od ledna se tento přístup změnil na panický, v němž začínají dominovat emoce nad rozumem. Také vidím, že celou dobu zcela mlčící ODS se nyní probírá k nástuzpu, viz Bc Šnajdr nebo poslenace ˇ3tatsný včera na ČT 24, skutečně výživné. Je to vše dobře pro systém a ustat v tlaku znamenalo by nejspíše polevení státu v úsilí o reformu, transformaci, o nastolení především pořádku, jasný pravidel účastníků systému a definic jejich postavení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné