Přejít na obsah

Správní rada VZP je spokojená, ředitel dostal odměnu

zpět
22.3.2016

Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Běhounek po jejím včerejším jednání oznámil, že situace pojišťovny je dobrá, a rada se proto rozhodla udělit řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi odměnu ve výši 800 tisíc, část z peněz půjde na dětský nadační fond.

Zdeněk Kabátek
zvětšitZdeněk Kabátek
Autor: Anna Vacková

Zdeněk Kabátek | Autor: Anna Vacková

 

„Hodnotící kritéria, která k udělení odměny vedla, jsou postavena zejména na ekonomické situaci pojišťovny, akvizici a udržení pojištěnců a fungování preventivních programů. Pro příští rok bude správní rada přihlížet také ke sledování proaktivní smluvní politiky pojišťovny,“ uvedl předseda Běhounek. Ředitel Kabátek potvrdil, že stejně jako v loňském roce, i letos daruje část prostředků Nadačnímu fondu pro děti s onkologickou diagnózou. Jakou část odměny fondu předá, ředitel nesdělil.

Faktory vlivu

Místopředseda správní rady Jiří Skalický uvedl, že za první dva letošní měsíce pojišťovna hlásí zůstatek na běžném účtu 3 miliardy korun. Rezervní fond je naplněn do výše 1, 2 miliardy a pojišťovna jej bude letos dále navyšovat. Fond základního pojištění má kladné saldo půl miliardy. Příjmy i výdaje jsou na 100 %. Správní rada jednala nad tzv. faktorovou analýzou plnění pojistného plánu za loňský rok.

„Dostali jsme velmi detailní informace o faktorech, které v loňském roce ovlivňovaly hospodaření VZP. Příjmy do základního fondu zdravotního pojištění z vnějšku ovlivnil růst české ekonomiky a pokles nezaměstnanosti. K vnitřním faktorům, které základní fond ovlivnily, patřila vloni vysoká efektivita výběru zdravotního pojistného (98, 6%),“ uvedl Jiří Skalický.

Provozní fond klesá

Oproti tomu mezi náklady, které pojišťovnu zatížily, patřily dopady úhradové vyhlášky, která platby za zdravotní péči ze strany pojišťovny navýšila o 1,6 miliardy více než v předchozím roce. Zrušení regulačních poplatků pojišťovnu přišlo na 180 milionů. Pojišťovna sama uspořila za loňský rok 850 milionů korun, většinou z revizní činnosti a také díky tlaku na snížení cen koronárních stentů. Místopředseda Skalický zmínil také stav provozního fondu, jehož objem pojišťovna trvale snižuje. V loni došlo úsporou 100 milionů na běžných nákladech ke snížení o 3%, na celkovou částku 3,85 miliardy korun provozních nákladů.

Předseda Běhounek dále sdělil, že správní rada diskutovala problematiku vyčerpání či nedočerpání jednotlivých částí fondu prevence. „Ředitel VZP bude moci v těchto případech přesunovat prostředky do výše 30 % jednotlivých preventivních programů, maximálně však do výše 20 % celkového objemu fondu, kde je nyní 650 milionů korun,“ uvedl předseda Běhounek a dodal, že vyšší přesuny peněz budou podléhat schválení správní rady, která bude finanční situaci fondu prevence měsíčně revidovat.

Autoři

(klu), www.zdravi.e15.cz

Komentovat článek: Správní rada VZP je spokojená, ředitel dostal…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Správní rada VZP je spokojená, ředitel dostal…

Komentáře

1 komentář
občan Pane Bože za co? KlusZa co?  | 22. 03. 2016 12:45

Kolik by za to bylo léků pro dětí s "motýlem" a pro diabetiky důchocde??????????????????????????????????? O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné