Přejít na obsah

Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat vyšetřit znaménka

zpět
19.4.2017

Rakovina kůže se v Česku týká každého třetího člověka staršího 60 let. Ročně lékaři zjistí asi 2600 nových případů melanomu, což je nejagresivnější typ rakoviny kůže.

*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanom
zvětšit*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanomZdroj: Shutterstock

*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanom | Zdroj: Shutterstock

 

Muži mají melanom nejčastěji na zádech či trupu, ženy v obličeji a na dolních končetinách. Při příležitosti letošního Stanu proti melanomu, v kterém si mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit kožní znaménka, to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Petr Arenberger.

Stan je otevřen na pražském Ovocném trhu dnes a ve středu od 10 do 18 hodin. V pondělí 24. dubna jej zájemci najdou v Brně a o den později v Ostravě. Více informací je na webu.

Podle přednosty bylo loni zjištěno 2605 nových případů melanomu a počet každoročně stoupá. Díky prevenci ale pacienti většinou přicházejí k lékaři včas a onemocnění se daří vyléčit. Typickým pacientem je podle Arenbergera muž ve věku 54 let, často se ale objevují případy melanomu i u mladých lidí.

Letošní ročník akce chce upozornit na to, že by se lidé měli před zářením chránit i při sportu. „Evropské statistiky ukazují, že pro spálení kůže je nejrizikovější jízda na kole a rekreační běh,“ uvedl Arenberger. Lidé by proto měli sportovat mimo polední dobu a chránit se krémem nebo oblečením.

Loni se nechalo ve stanu vyšetřit 4001 lidí, u kterých odborníci odhalili 38 melanomů a 59 jiných typů rakoviny kůže. Vyšetření by měli vyhledat především lidé s nízkým fototypem, s větším množstvím mateřských znamének, ti, kteří měli onemocnění melanomem v rodině, či tací, kteří pozorují na kůži změny. Lidé si mohou nechat prověřit kožní znaménka i v ordinacích kožních lékařů, některé pojišťovny na tato vyšetření přispívají. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je s 5,9 milionu pojištěnců největší, vydává ročně na léčbu pacientů s melanomem přes 280 milionů korun. Většina z toho je určena na biologickou léčbu, která je u těchto pacientů v posledních letech častější.

Komentovat článek: Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné