Přejít na obsah

Vláda odmítá obnovit dětské praktiky jako obor vzdělávání

zpět
4.5.2017

Opoziční ODS neuspěla u vlády s návrhem na obnovu praktického lékařství pro děti a dorost jako základního oboru specializačního vzdělávání. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer na twitteru informoval, že ministři přijali negativní stanovisko.

*dítě, pediatrie, injekce, vakcinace, očkování
zvětšit*dítě, pediatrie, injekce, vakcinace, očkováníZdroj: Shutterstock

*dítě, pediatrie, injekce, vakcinace, očkování | Zdroj: Shutterstock

 

Podle předběžného stanoviska pro středeční schůzi se měli odvolat na dřívější praxi ve vzdělávání lékařů a uvést, že díky sloučení oboru s pediatrií by mohl počet dětských praktiků i růst. „Od jednotného specializačního vzdělávání v oboru pediatrie vláda očekává rozšíření okruhu plně způsobilých lékařů, kteří se v případě zájmu budou moci stát tímto registrujícím poskytovatelem zdravotních služeb, a budou tak zajišťovat kvalitní ambulantní péči o děti,“ stálo v podkladech pro ministry.

ODS předlohou reagovala na nedávno schválenou novelu o vzdělávání lékařů, jež obory opět spojí. Podle občanských demokratů k tomu není důvod. „Péče o děti v primární péči se významně liší od léčby, která probíhá na lůžkových odděleních nemocnic a klinik,“ uvedli předkladatelé v čele s Bohuslavem Svobodou v důvodové zprávě. Samostatný obor dětský praktik podle nich odpovídá potřebám soustavy péče, jež klade důraz na primární péči a prevenci.

O praktickém lékařství pro děti a dorost propukla mezi poslanci při projednávání minulé novely debata. Kritici zrušení samostatného oboru tvrdili, že změna není dostatečně zdůvodněná a že současný stav je funkční. Jejich oponenti zase poukazovali na to, že norma praktické lékaře pro děti a dorost nezruší, jen budou mít společný obor s pediatry. Jde v tomto směru hlavně o prostupnost mezi ambulancemi a nemocnicemi.

V návrhu ODS by prostupnost zajistil kvalifikační kurz. Podle vládních legislativců se tím dostává do rozporu s evropskou směrnicí, která vyžaduje diplom o specializaci. Rozhodnutí o novele bude na zákonodárcích. Předkladatelé chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole.

Komentovat článek: Vláda odmítá obnovit dětské praktiky jako obor…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné