Přejít na obsah

VZP hodnotí výdaje za extrémně nákladné pacienty

zpět
18.2.2016

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vypočetla úhradu péče za vysoce nákladné pacienty v roce 2014. Za vůbec nejdražšího pacienta se specifickou poruchou srážlivosti krve pojišťovna ročně platí 50 milionů korun.

nemocnice, pokoj, lékař, pacient
zvětšitnemocnice, pokoj, lékař, pacientZdroj: Shutterstock

nemocnice, pokoj, lékař, pacient | Zdroj: Shutterstock

 

„Klienti, za které VZP ročně zaplatí víc než 10 milionů, nejsou zas až tak ojedinělí. Za tři roky jich bylo bez tří padesát. Byli mezi nimi pacienti z Prahy, Plzně, Ostravy, ale třeba i z Tachova, Uherského Hradiště nebo Bruntálu. Nejmladší byl roční chlapeček, nejstarší 71letý důchodce,“ uvedl Oldřich Tichý a dodal, že pacientů, jejichž léčba ročně přesáhne milion korun, má pojišťovna v péči celkem 7666.

„Jen za tu skupinu klientů, z nichž každý potřeboval péči dražší než jeden milion korun, zaplatila loni VZP dohromady dvakrát víc peněz, než kolik má jedna z konkurenčních zdravotních pojišťoven připraveno na péči o všechny své pojištěnce,“ vypočetl mluvčí Tichý.

Ze zdravotně pojistných plánů, které k 31. 12. 2014 pojišťovny zveřejnily, vyplývá, že VZP (se 60 % českých pacientů) zaplatila za péči 142, 8 miliard korun, s průměrnými náklady na jednoho pacienta 23,899 korun. V průměru na jednoho pacienta ji následuje Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (21 609) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (20 722korun).

Komentovat článek: VZP hodnotí výdaje za extrémně nákladné pacienty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné