Přejít na obsah

Brazílie plánuje do roka vyvinout vakcínu proti viru zika

zpět
12.2.2016

Brazilské úřady odhadují, že by do roka měli zdejší vědci vyvinout vakcínu proti viru zika, který patrně způsobuje vývojovou poruchu u ještě nenarozených dětí. Podle zpravodajského webu BBC to uvedl ministr zdravotnictví Marcelo Castro.

mikroskop, výzkum, virus
zvětšitmikroskop, výzkum, virusZdroj: Shutterstock

mikroskop, výzkum, virus | Zdroj: Shutterstock

 

Jeho úřad přitom trvdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za dva další roky.

Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, když virus podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Většina z nich však nevnímá žádné příznaky, část pociťuje průběh podobný chřipce. Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje nedostatečný vývoj mozku u lidského plodu.

Brazilské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu korun) do výzkumu a vývoje vakcíny. Aby se proces urychlil, bude se podle ministra testovat zároveň na myších a opicích, nikoli postupně, jak je to běžné.

Komáry přenášený virus se rozšířil především v zemích Latinské Ameriky, ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že by se virus mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Kvůli viru, proti němuž dosud není žádný lék ani vakcína, platí od minulého pondělí celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Evropská pobočka WHO oznámila, že by se na ochranu obyvatelstva před virem zika měly připravit také evropské země.

Komentovat článek: Brazílie plánuje do roka vyvinout vakcínu proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné