14. týden těhotenství: začátek druhého trimestru

5. 11. 2019 9:00
přidejte názor

Po náročném prvním trimestru, kdy většinu žen trápí těhotenské nevolnosti a další nepříjemné obtíže, konečně vstupujete do dalšího období gravidity. Druhý trimestr, jenž začíná právě 14. týdnem těhotenství (14 tt) nastávající maminky označují za úplně nejhezčí období těhotenství. Kromě toho, že byste si měla tento čas náležitě užít, je načase také začít vybírat vhodnou porodnici a pomalu pro miminko shánět potřebné vybavení. 

Co se děje s maminkou?

Na přelomu prvního a druhého trimestru se většina nastávajících maminek začíná cítit o mnoho lépe, než tomu bylo doposud. Odeznívají totiž nepříjemné ranní nevolnosti, vytrácí se nechutenství a hladiny těhotenských hormonů by se měly ustálit. Se začátkem druhého trimestru se také výrazně snižuje riziko potratu.

Jaké další změny se mohou dostavit?

  • Polevuje napětí prsou
  • Zvyšuje se libido
  • Druhý trimestr často provází zácpa
  • Maminky obvykle trápí ucpaný nos
  • Pleť a vlasy mohou být jasnější
  • Pocit častého nucení k močení by měl ustoupit

Těhotenství 14. týden ještě nebývá na nastávající mamince poznat. Přírůstky na váze ve většině případů ještě nejsou nijak značné (obvykle 1–2 kilogramy). Bříško však již brzy postupně začne růst a zvětšovat se. S tím souvisí také výsev drobných jizviček (strie), které se kvůli rychle se zvětšujícímu bříšku často objevují, či pigmentová čára vinoucí se od pupíku ke stydké kosti.

Tip pro nastávající maminky: Pokud nechcete nakupovat drahé těhotenské oblečení, zkuste oslovit kamarádky nebo obejděte místní bazary.

Jak se vyvíjí miminko?

V průběhu 14. týdne těhotenství dítěti velice rychle rostou horní končetiny, takže na konci třetího měsíce jejich délka konečně odpovídá celkové délce těla. Nohy naopak stále zůstávají poměrně krátké. Miminku se však pomalu prodlužuje krk a napřimuje hlavička, začíná pracovat jeho nervový systém a sekrece hormonů štítné žlázy.

Co se týče vývoje dalších orgánů, v játrech se začíná tvořit žluč, zatímco slezina produkuje červené krvinky. Dítě pomalu polyká plodovou vodu, ze které se v ledvinách tvoří moč, a tuto moč poté vylučuje zpět do plodové vody. Na těle raší jemné ochlupení označované jako lanugo, které má ochrannou funkci.

Nastávající maminky obvykle zajímá, jestli ve 14. týdnu těhotenství již mohou pociťovat první pohyby svého miminka. Některé svaly plodu jsou touto dobou již natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout a miminko již může také pohybovat očima, špulit rty nebo třeba vraštit obočí. Pohyby dítěte jsou však prozatím příliš slabé, aby si jich těhotná žena mohla všimnout. Můžete je nicméně vidět na ultrazvukovém vyšetření.

Velikost miminka

Jaká je 14. týden těhotenství velikost plodu? Děťátko touto dobou měří asi 8,5 centimetru a jeho váha může dosahovat 35–45 gramů. Svou velikostí tedy připomíná třeba menší citrón.

Na co se zaměřit?

Ačkoliv je vaše děťátko momentálně méně náchylné ke škodlivým vnějším vlivům, stále byste měla myslet na jeho i své zdraví. Důležitá je především vyvážená a pravidelná strava, dodržování pitného režimu, dostatečný odpočinek, ale také přiměřený pohyb. Nastávající maminky mají dnes k dispozici celou řadu různých aktivit, jako je například gravidjóga, plavání pro těhotné nebo třeba speciální cvičení na míči.

14. týden těhotenství foto

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?