16. týden těhotenství: miminko začíná zvedat hlavičku

19. 11. 2019 9:00
přidejte názor

Že na vás těhotenství doposud nebylo moc vidět? Během druhého trimestru nastávající maminky obvykle přiberou zhruba pět kilogramů a v 16. týdnu těhotenství (16 tt) tak můžete pomalu začít pozorovat, že některé oblečení už zkrátka nedopnete. Co se týče miminka, to se v děloze postupně začíná napřimovat, aktivně se pohybuje a může dokonce i škytat. 

Jak se vyvíjí miminko?

Díky ukládání vápníku se miminku postupně zpevňují kosti a může ohýbat jednotlivé klouby. Celé drobné tělíčko pokrývá tenká průsvitná kůže, oči a uši jsou téměř na svém místě a děťátko může dokonce i škytat. Ačkoliv je sítnice plodu již citlivá na světlo, oční víčka zůstávají stále zavřená.

Jelikož se plod pomalu snaží napřímit, začíná zvedat hlavičku a krk z jejich původní zakřivené pozice. Svaly reagují na podněty z mozku a imunitní systém začíná tvořit protilátky. Co se týče oběhového systému, srdce plodu tepe zhruba 150krát za minutu a denně je schopné přečerpat až 25 litrů krve.

Plod se v děloze aktivně pohybuje, převaluje se a může dokonce i kopat. Protože je ovšem stále obklopen dostatkem plodové vody, navenek se tyto změny projeví obvykle jen pocitem nepatrného chvění a pohyby miminka v 16. týdnu těhotenství navenek nebývají obzvlášť pro prvorodičky nijak výrazné. Pokud tedy netrpělivě čekáte na to, až v bříšku konečně ucítíte nový život, ještě budete muset chvilku vydržet.

Jaká je velikost vašeho miminka? Plod v 16. týdnu těhotenství měří od temene ke kostrči zhruba 11,5 centimetru a jeho váha se pohybuje kolem 80 gramů. Svou velikostí tak připomíná třeba avokádo.

Pohlaví miminka

Jelikož jsou zevní pohlavní orgány dítěte v 16. týdnu těhotenství již jasně rozlišené na mužské a ženské, lékař může v tomto období pomocí ultrazvuku určit, zda budete mít holčičku nebo chlapečka. Některé maminky však mohou pohlaví miminka znát již z vyšetření v předchozích týdnech. Vždy záleží především na citlivosti přístroje a na tom, jestli je plod v děloze správně natočený.

Co se děje s maminkou?

Jak vypadá těhotenství 16. týden z pohledu nastávající maminky? Nevolnosti pravděpodobně již zcela ustoupily (nebo se tak stane v nejbližší době) a můžete si tak naplno začít užívat svůj požehnaný stav. Jelikož vám oblečení začíná být postupně těsné, lidé v okolí si konečně začnou všímat vašeho těhotenského bříška.

Tip pro nastávající maminky: Je velice důležité, aby vás oblečení v oblasti rostoucího bříška nijak neškrtilo. Můžete prozatím sáhnout po pohodlných šatech nebo legínách a delším tričku, brzy však bude třeba doplnit šatník o těhotenské oblečení.

Děloha se postupně zvětšuje, její vrchol je zhruba v polovině vzdálenosti mezi stydkou kostí a pupkem a množství plodové vody dosahuje více než 200 mililitrů. Na kůži nastávajících maminek se mohou objevovat pigmentové skvrny, které budou po pobytu na slunci ještě výraznější.

Z důvodu roztahování vazů se může dostavit nepříjemné svědění, neobvyklá není ani zácpa v těhotenství a maminky si také často stěžují na dýchavičnost. K miminku totiž putuje spousta kyslíku a těhotenské hormony proto nutí ženy dýchat hlouběji, než jsou zvyklé. Hormonální změny se někdy projevují také na kvalitě vlasů a mohou se dostavit i specifické chutě.

Vyšetření v 16. týdnu těhotenství

Právě 16. týden těhotenství je pro mnohé nastávající maminky obdobím, kdy absolvují vyšetření s názvem Triple test (trojitý test TT), pomocí kterého se dá odhalit riziko genetického postižení plodu. Provádí se pomocí odběru krve buď dvakrát (v 11. a 16. týdnu těhotenství), nebo pouze jednou, a to právě v 16. týdnu.

Jestliže se výsledek prokáže jako rizikový, lékař doporučí nastávající mamince aminocentézu (odběr plodové vody). Ta podezření buď potvrdí, nebo vyvrátí. Kromě tohoto testu mohou však nastávající maminky v 11.14. týdnu těhotenství podstoupit kombinovaný prvotrimestrální screening, jehož citlivost je mnohem vyšší než u triple testu.

Na co si dát pozor

Většina lékařů nastávajícím maminkám doporučuje spát v průběhu těhotenství raději na boku. Při ležení na zádech se totiž může zvyšovat tlak na dutou žílu, a navíc se mohou s přibývajícími kily dostavit nepříjemné bolesti zad. Úplně nejlepší je spát na levém boku, což minimalizuje riziko vzniku edému, křečových žil a dalších zdravotních komplikací.

Co se týče stravy, ačkoliv vás mohou provázet různé podivné chutě, měla byste jíst hodně vlákniny a pít větší množství tekutin. Pro správný vývoj miminka je důležité přijímat také dostatek potřebných vitamínů a minerálů, jako je například železo nebo vitamín B12.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?