29. týden těhotenství: dítě sílí a rychle přibývá na váze

Právě jste se přehoupla do osmého lunárního měsíce. V tomto týdnu mozek vašeho dítěte dozrává do bodu, kdy už může pomáhat regulovat tělesnou teplotu. Pořád ale potřebuje teplo vašeho těla. Vy stále přibýváte na váze a přibývat budete i v následujících týdnech. Pokud ještě nemáte domluveno místo porodu, právě teď je ten správný čas.

Jak se vyvíjí miminko?

Během 29. týdne těhotenství (29 tt) měří plod od temene po zadeček 26 centimetrů a váží kolem 1200 gramů. Jeho hlavička svými proporcemi odpovídá celku a pokračuje i vývoj plic a svalů. Dítě v tomto období rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do narození. Zvětšuje se rovněž množství kostní tkáně, ve které se denně ukládá přibližně 250 mg vápníku. Miminko tak postupně roste a vytváří si zásoby tuku. Tato vrstva bude hrát důležitou roli po narození. Pomůže mu udržet stálou teplotu.

Tip pro budoucí maminku: Chystáte se na dovolenou letadlem? A víte, že se podmínky pro přepravu těhotných žen u každé společnosti liší? Přečtete si, kdy létání připadá v úvahu a kdy je lepší zůstat doma.

Co se týče vývoje mozku, 29. týden těhotenství v tomto ohledu představuje důležitý milník. V šedé kůře mozkové se vytvářejí mozkové závity a vznikají nová nervová spojení. Dotváří se také mozkové obaly a stejně tak i obaly nervů, které slouží pro jejich ochranu i správnou funkci. Dobrou zprávou je, že v případě předčasného porodu by vaše děťátko mělo poměrně velké šance na přežití.

Smyslové orgány jsou už zcela dotvořeny, a dítě je tak například schopno rozeznat denní a umělé osvětlení. Zcela vyvinutý má ale miminko také sluch, hmat, čích a chuť, kterou již dokáže rozeznávat. A vzhledem k tomu, že polyká velké množství plodové vody, často trpí škytavkou. Tu ostatně už dokážete s jistotou rozeznat.

Co se děje s maminkou?

Těhotenství se na vás podepisuje po fyzické i psychické stránce a vy byste jej už nejraději měla za sebou? Nemusíte kvůli tomu mít výčitky, je to zcela přirozené. Koneckonců se není čemu divit. Pohyby miminka vám chvílemi mohou připadat nepříjemné až bolestivé, trápí vás častější močení, kvůli kterému musíte vstávat i v noci, a zvětšující se objem má za důsledek, že se cítíte stále více neohrabaná. Tento pocit vám pravděpodobně nějakou dobu ještě zůstane, vaše váha se totiž bude zvyšovat průměrně o půl kilogramu týdně.

Stejně jako vaše pocity se může stále měnit i poloha plodu, který ve 29. týdnu těhotenství není definitivní. Pokud tedy máte strach, že vaše děťátko stále není hlavou dolů, nezoufejte! Času ještě dost.

Tip pro nastávající maminku: Těhotenství je pro vás stále obtížnější, proto se nestyďte zpomalit tempo a relaxovat s nohama nahoře. Doslova. Touto pozicí končetinám totiž ulevíte.

Nelekejte se, pokud vás zastihne dušnost, a to hlavně při pohybu. Uvědomte si, že dýcháte za dva, což znamená, že vaše plíce musejí vstřebat zhruba o 20 % kyslíku více a současně i vylučují více oxidu uhličitého. Kromě vašeho těla se na porod připravuje i vaše mysl. Může se proto stát, že se vám bude o porodu opakovaně zdát.

Co vás v tomto období potrápí?

Kromě problémů, jakými jsou otoky končetin, zácpa, křečové žíly a hemoroidy vás mohou pozlobit také křeče do lýtek. Přesné příčiny jejich výskytu odborníci sice neznají, domnívají se ale, že problém souvisí s nárůstem tělesné váhy a objemu, kvůli čemuž jsou nohy více namáhány. Tento druh obtíží ale může rovněž signalizovat nedostatek vápníku či draslíku. A jak si od nepříjemných křečí ulevit? Pokud vás postihne, opatrně natáhněte nohu, ohněte ji v kotníku a přitáhněte špičky prstů k sobě.

Tip pro nastávající maminku: Termín vašeho porodu se rychle blíží. Pokud jste si ještě definitivně nevybrala místo, kde budete chtít vaše maličké přivést na svět, je nejvyšší čas tak učinit právě teď!

zdroj: www.babyonline.cz, www.pampers.cz 

29. týden těhotenství: dítě sílí a rychle přibývá na váze
Ohodnoťte tento článek!
2.3 (46.67%) 6 hlas/ů