38. týden těhotenství: vývoj miminka je u konce

29. 4. 2020 9:00
přidejte názor

Ačkoli máte oficiální termín porodu až za dva týdny, miminko je na něj již plně připraveno. Jeho plíce už jsou schopny samostatného dýchání, lebeční kosti dostatečně tvrdé a podkožní tuk už dosáhl potřebného objemu, aby dítě udržel v teple. Vás jako nadcházející maminku mohou v tomto období potrápit poslíčci, ale i obavy s blížícího se porodu. 

Jak se vyvíjí miminko?

Přestože do stanoveného termínu porodu zbývají ještě dva týdny, z biologického hlediska je vaše děťátko již stoprocentně připraveno k tomu, aby se konečně podívalo na tento svět. Jeho plíce jsou již zcela dovyvinuty, takže je už nyní schopno samostatně dýchat. Tuto dovednost ale musí ještě řádně procvičit.

Dítě postupně ztrácí mázek a jemné chloupky, takzvané lanugo, je ale možné, že mu jich po porodu pár zůstane na ramínkách či na obličeji. Pokud čekáte chlapečka, jeho varlata už sestoupila do šourku, holčičkám už velké pysky přerostly ty malé, obojí lze považovat za znak donošeného dítěte.

Tip pro nastávající rodiče: Pokud jste ještě nesbalili tašku do porodnice, nyní je ideální čas. 

Během posledních týdnů těhotenství miminku bude ještě dozrávat mozek a nervová soustava, tento vývoj ale bude pokračovat ještě dlouho po porodu. Stejně tak se bude zatím měnit barva jeho očí, která je sice dána geneticky, ale po porodu se může znovu měnit. Šedé či modré oči, s kterými se miminka zpravidla rodí, mohou během devíti měsíců získat zelený či hnědý odstín.

A jaká je v 38. týdnu těhotenství váha miminka? Vaše děťátko momentálně váží kolem 3290 gramů a měří 49 centimetrů. Pokud bychom ho měli přirovnat k jídlu, bude již připomínat dýni.

Co se děje s maminkou?

Kromě takzvaných poslíčků, tedy nepravých kontrakcí, které pravděpodobně už znáte, vás momentálně nejvíce zlobí váš psychický stav. Některé rodičky mohou kvůli blížícímu se porodu pociťovat příznaky deprese. Nebojte se proto o svých obavách mluvit se svým partnerem, maminkou či kamarádkami. Pokud máte pocit, že nic z toho nepomáhá, obraťte se na psychologa, který vám v tomto ohledu jistě dokáže pomoci.

Máte už sbalenou tašku do porodnice?

Co se týče vaší fyzické stránky, následky těhotenství se na vás už značně podepisují. Kvůli velkému břichu a zvětšujícímu se objemu těla se cítíte neohrabaně a je pro vás velice obtížné najít pohodlnou pozici pro spánek.  V tomto období vám proto rozhodně přijde vhod těhotenský polštář, který vám zajistí pohodlí.

Tip pro budoucí maminku: Už víte, v jaké poloze budete chtít rodit? Projděte si možné alternativy a poptejte se známých, jaké mají s polohami zkušenosti. 

Jak vaše děťátko stále roste, tlačí vám na močový měchýř, na toaletě proto momentálně trávíte mnohem více času než dřív. I když to pro vás může být velice nepohodlné, rozhodně nepřestávejte pít vodu! Je velice důležité, aby vás organismus zůstal správně hydratovaný.

V tomto období vás rovněž čeká návštěva prenatální poradny spojená s kardiotokografickým záznamem ozev plodu. Pomocí tohoto vyšetření lékař zhodnotí kondici miminka a funkci placenty, jejíž schopnost výživy od tohoto okamžiku pomalu klesá.

Nezapomínejte rovněž na to, že v termínu se rodí pouhých 5 procent dětí! Mnohem větší pravděpodobnost tedy je, že svého drobečka uvidíte mnohem dřív nebo o pár dní později. Tak či onak, jisté je, že v následujících 4 týdnech ho již budete držet v náručích!

Zdroje: babyweb.cz, pampers.cz, babyonline.cz, tehotenstvi.cz, maminkam.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?