Záchranáři ve Zlínském kraji dostanou nové defibrilátory

Zdravotničtí záchranáři ve Zlínském kraji dostanou 20 nových defibrilátorů. Náklady na jejich pořízení budou téměř 13 milionů korun. Nové přístroje postupně nahradí ty nynější, které již přestávají vyhovovat aktuálním požadavkům na výbavu a funkce, sdělil v tiskové zprávě Jan Vandík z odboru kanceláře hejtmana.

„V souladu s nejnovějšími poznatky z praxe se u defibrilátorů v současnosti požaduje například monitorace kyslíku a dalších látek v krvi, metronom pro vedení kompresí při nepřímých srdečních masážích, datový přenos EKG křivky na cílové zdravotnické pracoviště nebo neinvazivní měření krevního tlaku. To všechno a mnoho dalšího budou nově pořízené přístroje splňovat,“ uvedl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Záchranáři dostanou defibrilátory postupně v letech 2020 až 2024, každý rok čtyři kusy. Defibrilátory slouží k péči o pacienty se selháním základních životních funkcí. Využívány jsou při oživování pacientů se zástavou oběhu, ale také při monitorování srdeční činnosti. Jsou povinnou výbavou záchranářských vozidel.

„Posádky zdravotnické záchranné služby se mohou těšit také na speciální nové tablety pro pořizování dat z jednotlivých výjezdů. Ty budou pořízeny z fondu investic Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje ještě v letošním roce tak, aby každá jednotlivá posádka měla svůj tablet. Nákup celkem 29 tabletů přijde na 2,4 milionu korun,“ uvedl Vandík.

Ohodnoťte tento článek!