ANO navrhuje vypracovat studii na modernizaci zlínské nemocnice

Nemocnice T. Bati

Zastupitelé Zlínského kraje budou 9. září rozhodovat, zda nechají vypracovat studii na modernizaci a dostavbu areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Schválení studie navrhlo hnutí ANO, krajská rada vzala požadavek na vědomí a doporučila jej k projednání zastupitelům, řekli novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a jeho náměstek Jiří Sukop (ANO).

Koalice lidovců, ANO, STAN a ODS zůstává v názoru na nemocnici rozdělená. Hejtman prosazuje stavbu nové instituce ve Zlíně-Malenovicích, oprava a dostavba stávajícího areálu by podle něj byla dražší a delší. Hnutí ANO však bylo na posledním zastupitelstvu na konci června proti výstavbě, stejně tak zastupitel za ODS Stanislav Devátý a opozice. Investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice za osm miliard korun proto schválen nebyl. Pro stavbu nemocnice hlasovali lidovci, STAN, radní Jan Pijáček (ODS) a dva zastupitelé opoziční SPD. Čunek tehdy postup koaličních partnerů označil za podraz.

Opozice a ANO upozorňují, že zatímco varianta nové nemocnice se podrobně zpracovala, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, jen se upravila cena podle původního generelu. „Od samého začátku jsme chtěli dvě relevantní varianty řešení,“ uvedl tehdy zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský.

„Existuje relativně podrobná studie na výstavbu Nové krajské Baťovy nemocnice v Malenovicích, není však k dispozici rovnocenný koncepční materiál ‚Modernizace a dostavba stávající KNTB‘, zpracovaný nezávisle odbornou autoritou. Bez objektivního odborného vyhodnocení obou variant takovýchto koncepčních projektů nelze v orgánech kraje zodpovědně rozhodnout o jeho prioritách,“ uvedl Sukop.

Hejtman považuje studii za zbytečnou. „Další materiály zpracovávat je ztráta času a vyhazování peněz. Na druhou stranu musím však respektovat to, že jsou tady kolegové, kteří se bez toho, aby ke srovnání došlo, nerozhodnou. Zastupitelstvo se musí rozhodnout, jestli se tímto směrem vydá,“ uvedl Čunek.

Kraj už nechal zpracovat posudky, jež stavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky však zveřejnili posudky, podle nichž je výhodnější rekonstrukce současného areálu.

Navrhovaná studie by měla obsahovat návrh na odstranění nevyhovujících budov a jejich nahrazení novými, rozpis stavebních prací i jejich vliv na provoz nemocnice, vyhodnocení území včetně inženýrských sítí, dopravního napojení, parkování a zajištění dalšího rozvoje. Podle Čunka by se k materiálu měla vyjádřit i lékařská rada.

Studie by měla podle odhadů stát nejméně sedm milionů, podle Čunka až 14 milionů, bude třeba zhodnotit například statiku budov. Studie na novou nemocnici stála podle hejtmana sedm milionů. Podle Čunka vypracování nové studie potrvá dlouho a o věci se nerozhodne do konce nynějšího volebního období. Podle Sukopa je reálné, že se rozhodnout stihne.

Stavba nové nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála osm miliard korun. Rekonstrukce a dostavba by podle Čunka stála deset miliard a trvala 12 let.

Ohodnoťte tento článek!