ANO: Podařilo se stabilizovat financování středočeských nemocnic

Financování středočeských nemocnic se podle zastupitelského klubu ANO podařilo stabilizovat. Oproti roku 2016 se daří zlepšovat hospodářské výsledky nemocnic a snižovat provozní dotace. Kraj se chce zaměřit na to, aby provozní investice dostávaly nemocnice pouze v nezbytné míře, řekl novinářům radní Robert Bezděk (ANO).

Kraj má v současnosti k dispozici neauditované výsledky oblastních nemocnic za loňský rok, podle Bezděka se ale výsledná čísla významně nezmění. V červených číslech skončila v loňském roce pouze kladenská nemocnice, která byla v minusu přes 76 milionů korun. Všechny ostatní nemocnice skončily s kladným hospodářským výsledkem.

„Byl zahájen razantní tlak na pokles provozních dotací, každoročně o více než 100 milionů korun, stejně jako kroky vedoucí k systematickému zlepšování hospodaření nemocnic,“ řekl Bezděk. Kraj chce peníze poskytovat především na investiční dotace, například do oprav nebo nákupů nových přístrojů a dalšího vybavení.

Hejtmanství podle Bezděka dokázalo také stabilizovat systém lékařské pohotovostní služby, do které dá ročně zhruba 42 milionů korun. „Byli bychom radši, kdyby část převzaly pojišťovny,“ podotkl Bezděk.

Ve středočeských nemocnicích podle něj v současnosti chybí zhruba 40 lékařů a asi 80 zdravotních sester. „Je to dlouhodobá záležitost, rozhodně to nevyřeší přísun lékařů a sestřiček z Ukrajiny. Musíme zabezpečit to, aby lékaři u nás zůstávali, aby lékaři měli jednodušší přístup ke vzdělání,“ řekl Bezděk.

Kraj podle něj začal podporovat vzdělávání středního zdravotnického personálu, poskytuje například stipendia nebo různá zvýhodnění.

Ohodnoťte tento článek!