Bloomberg: AstraZeneca chce převzít Gilead Sciences

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca se obrátila na konkurenční americkou firmu Gilead Sciences s návrhem na sloučení. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Pokud se informace potvrdí, bude to ve farmaceutickém odvětví největší podnikové spojení v historii. Obě firmy hrají vedoucí úlohu ve vývoji léku proti nemoci covid-19.

AstraZeneca podle zdrojů kontaktovala Gilead Sciences minulý měsíc. O podmínkách obchodu se ale firmy zatím nebavily, ani v této záležitosti nezahájily oficiální jednání. Ani jedna z firem se k informacím Bloombergu nechtěla vyjádřit.

Hodnota společnosti AstraZeneca se pohybuje kolem 140 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč), z hlediska tržní kapitalizace je to největší výrobce léků v Británii. Firma se zaměřuje na širokou škálu přípravků, od léků na rakovině až po léky na kardiovaskulární onemocnění.

Tržní hodnota Gilead Sciences se pohybuje kolem 96 miliard dolarů. Firma stojí za přípravkem remdesivir, který smějí lékaři po schválení amerických úřadů testovat na pacientech s koronavirem. Podle Bloombergu firma nemá zájem na prodeji ani na sloučení s jinou velkou farmaceutickou společností a raději se zaměřuje na partnerství a menší akvizice.

Vedle Gilead Sciences a společnosti AstraZeneca se o vývoj vakcíny proti koronaviru pokoušejí i další výrobci léků – mimo jiné Eli Lilly, Pfizer nebo Merck & Co.

Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 6,9 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, pak zemřelo nejméně 399.025 lidí.

Ohodnoťte tento článek!