Budoucnost nemocnice v Rumburku bude řešit až insolvenční správce

Ústecký kraj a jeho společnost Krajská zdravotní (KZ) mají nadále zájem zajistit zdravotní péči ve Šluknovském výběžku. Zaznělo to na jednání krajských zastupitelů. O převzetí zkrachovalé Lužické nemocnice bude Krajská zdravotní jednat dál zřejmě až s insolvenčním správcem. Město Rumburk odmítlo návrh smlouvy o převodu nemocnice z obavy z trestního stíhání. Radnice se nechystá svolávat zastupitelstvo a znovu jednat o zaplacení dluhu.

„Je to smlouva o smlouvě budoucí, ale i tak k určitým věcem zavazuje. Tři právníci nám poradili nepodepisovat. Já nejsem právník, já nejsem odborník, já dám na radu. Zastupitelé, kteří by toto schválili, mohou být trestně stíhaní,“ řekl po debatě o nemocnici v Ústí nad Labem rumburský starosta Lumír Kus (ANO).

Krajská zdravotní požadovala, aby Rumburk, jenž je jediným akcionářem nemocnice, svolal zastupitelstvo a rozhodl o uhrazení ztráty za rok 2018 a 2019. „Potom okamžitě platí, co jsme deklarovali, uzavřeme smlouvu a budeme provozovat nemocnici,“ uvedl předseda představenstva KZ Jiří Novák. S návrhem smlouvy podle něj souhlasil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „V současné době svolání zastupitelstva nemá smysl, protože není o čem hlasovat,“ řekl starosta s tím, že město musí jednat s péčí řádného hospodáře. Stejně tak musí jednat i Krajská zdravotní, uvedl Novák. Podle předloženého návrhu by KZ převzala pouze část aktiv a některé pracovní závazky.

Insolvenční řízení zahájil soud v polovině července kvůli předluženosti nemocnice. V nejbližších dnech by měl nastoupit insolvenční správce. Podle Nováka je KZ připravena o převzetí jednat se správcem a zároveň má plán, jak zajistit péči ve výběžku prostřednictvím děčínské a ústecké nemocnice. „Máme připravena i lůžka,“ uvedl Novák.

Ve vypjaté atmosféře se vyjadřovali k rumburské nemocnici mnozí krajští zastupitelé a poslanci zvolení za Ústecký kraj. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) na závěr shrnul, že všichni mají zájem, aby nemocnice fungovala. „Cíl je stejný, jen musíme najít právní řád, aby nikdo nebyl postižen,“ uvedl.

Lužická nemocnice a poliklinika poskytuje zdravotní péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku. Do nejbližší nemocnice na českém území to mají lidé z pohraničního Rumburku 45 kilometrů.

Ohodnoťte tento článek!