Část zemí vyhlíží konec pandemie, WHO vyzývá k obezřetnosti

Zdroj: zdroj: wikimedia

Některé z koronavirem nejhůře zasažených zemí v Evropě i ve světě už vyhlíží konec pandemie. Pokles počtu nově nakažených i mrtvých za poslední den eviduje Španělsko, v Itálii se snížil počet infikovaných a také nejhůře zasažený americký stát New York hlásí za 24 hodin méně obětí. Německo připravuje plán návratu k běžnému životu. Naopak ke zpomalení uvolňování přísných opatření vyzvala státy Světová zdravotnická organizace (WHO). Vzestup nových infekcí hlásí Čína, kde se za den nakazilo nejvíce lidí za pět týdnů. Počet nakažených koronavirem v Česku přesáhl 6000, uzdravených je přes 500.

„To nejhorší“ má za sebou podle tamního guvernéra stát New York, který oznámil překonání hranice 10.000 obětí. Denní přírůstek zemřelých je však za uplynulých 24 hodin nejnižší za poslední týden. Spojené státy koronavirus tvrdě zasáhl, mají nejvíce mrtvých i nakažených na světě. Nákaza se tam dosud potvrdila u 559.000 lidí, nemoci covid-19 jich podlehlo přes 22.000, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

V Itálii počet obětí nemoci covid-19 překročil hranici 20.000. Za posledních 24 hodin zde onemocnění podlehlo 566 lidí, tedy o 135 více než předchozí den. Počet nových případů infekce však v zemi poklesl, a to na 3153 z 4092, což je nejnižší denní nárůst od 7. dubna. Testy zde koronavirus dosud potvrdily u 159.516 lidí.

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 517 lidí nakažených koronavirem, což je o stovku méně, než oznámily místní úřady v neděli. Rovněž případů nákazy přibylo podle včerejších údajů méně, a to 3477 oproti 4167 nahlášeným v neděli. Počet nových případů nákazy koronavirem je ve Španělsku nejnižší za předchozí tři týdny. Celkem se dosud ve Španělsku nakazilo koronavirem 169.496 lidí, z nichž 17.489 zemřelo. V jihoevropské zemi přestalo platit opatření, jímž vláda kvůli koronaviru zastavila všechny provozy postradatelné pro chod země.

V britských nemocnicích zemřelo dalších 717 pacientů, u nichž se prokázala nákaza koronavirem. Je to méně než v posledních dnech, v neděli země oznámila 737 nových obětí. Celkový počet mrtvých ve Spojeném království nyní činí 11.329. Nákaza koronavirem se nově prokázala u 4342 lidí, bilance nakažených tím vzrostla na 88.621.

Šíření nákazy se podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zpomaluje i ve Francii. Spoluobčany však Macron vyzval, aby nepolevovali; karanténní opatření prodloužil do 11. května. Počet obětí nemoci covid-19 se ve Francii přiblížil hranici 15.000, zemřelo 14.967 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 574 mrtvých. Nákaza se ve Francii dosud potvrdila u 98.076 lidí.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu k včerejšímu odpoledni vystoupal na 126.000, počet obětí se zvýšil na 2942. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA. Německo by mohlo začít s uvolňováním některých opatření, která země zavedla v souvislosti s šířením koronaviru, domnívá se tamní akademie věd Leopoldina. Vláda spolkové republiky by podle ní například mohla znovuotevřít školy, obchody a restaurace, pokud zároveň dohlédne na dodržování hygienických předpisů a bezpečných rozestupů.

K pomalému uvolňování přísných opatření vyzvala státy světa WHO. Podle jejího šéfa by evropské státy, které zvažují postupně zmírňovat restrikce, měly v první řadě myslet na ochranu zdraví obyvatel, a doplnil, že jakékoliv uvolňování musí být pomalé a kontrolované.

Počet nakažených koronavirem v Íránu za poslední den vzrostl na 73.303. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 se zvýšil o 111, takže celkový počet mrtvých činí 4585.

Čína hlásí nejvíce nově nakažených za pět týdnů. V pevninské Číně za poslední den přibylo 108 případů nákazy, další dva lidé zemřeli. Kromě deseti byly všechny nové případy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili ze zahraničí. Podle americké CNN Peking zavedl omezení týkající se zveřejňování jakéhokoli akademického výzkumu o původu pandemie. Akademické publikace o nemoci covid-19 musejí nově schvalovat centrální čínské orgány.

Japonské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za uplynulý den 530 nových případů nákazy koronavirem. Čtyři lidé v neděli zemřeli, informoval server CNN. Nově nakažené má například i Thajsko, Singapur, Filipíny či Jižní Korea.

Situace se nezlepšuje také v Rusku, domnívá se tamní prezident Vladimir Putin. Podle hlavy státu epidemie nedosáhla vrcholu ani v Moskvě. V Rusku vzrostl za den počet nakažených koronavirem o 2558, celkem je jich už 18.328. Jde o dosud nejvyšší denní nárůst případů v absolutních číslech. Celkem v Rusku nemoci covid-19 podlehlo 148 lidí.

Ohodnoťte tento článek!