Celková ztráta středočeských nemocnic je kvůli Kladnu 38 mil.Kč

Hospodaření čtyř z pěti středočeských oblastních nemocnic loni skončilo v plusu, celkově přesto vykázaly ztrátu téměř 38 milionů korun. Na vině je zařízení v Kladně, které má dlouhodobé ekonomické problémy a jehož ztráta přesáhla 75 milionů korun. Vyplývá to z konečných údajů o loňském hospodaření krajských nemocnic, s nimiž se v pondělí seznámí středočeští zastupitelé.

Nejlépe si loni vedla nemocnice v Mladé Boleslavi, která dosáhla kladného hospodářského výsledku přes 20 milionů korun. Kolínská nemocnice vykázala zisk 15,7 milionu Kč. Příbramská a benešovská nemocnice hospodařily s mírným ziskem 918.000, respektive 620.000 korun.

Kladenská nemocnice je dlouhodobě ztrátová, výše kumulované ztráty pro zařízení představuje problém. Krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) nedávno uvedl, že se nyní roční ztráta zařízení odhaduje na 40 milionů korun.

Ředitelem kladenské nemocnice je od loňského listopadu Jaromír Bureš. Nahradil Petra Poloučka, který přešel do vedení pražské Nemocnice Na Homolce. Poloučkův předchůdce Vladimír Lemon byl kvůli dlouhodobému ztrátovému hospodaření odvolán.

Středočeský kraj chce rozdělit mezi oblastní nemocnice 82 milionů korun, v pondělí o tom budou jednat zastupitelé. Peníze půjdou na příplatky zaměstnancům, nábor nových lidí, opravy, údržbu a obnovu drobného majetku.

Vedení kraje v minulosti uvádělo, že bude oblastním nemocnicím nadále přispívat na investice, ale provozní dotace jim už nevyplatí žádné. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nyní poukazuje na to, že úhrady za péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění stále neumožňují plnou reprodukci majetku nemocnic. Předpokladem pro poskytování kvalitní zdravotní péče je také stabilní a kvalifikovaný personál.

Ohodnoťte tento článek!