Centrum asistované reprodukce v Brně oslaví 40 let od vzniku

Brněnské Centrum asistované reprodukce si letos připomene 40 let od vzniku a od prvního oplození vajíčka mimo ženský organismus. V sobotu 1. června mohou zájemci navštívit oslavy na Obilním trhu, řekl na tiskové konferenci přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba.

Díky umělému oplodnění v Centru asistované reprodukce na Obilním trhu se narodilo přes 10.000 dětí, jen loni jich bylo 495. Centrum nabízí všechny dosud známé metody a techniky umělého oplodnění včetně mikromanipulací, monitorování vývoje embryí a programu dárcovství vajíček a spermií. Centrum zajišťuje diagnostiku, terapii a řeší i případné pozdější komplikace.

Milníkem byl pro brněnské pracoviště rok 1979, kdy se lékařům poprvé podařilo oplodnit vajíčko mimo organismus ženy. Výročí budou pracovníci centra oslavovat 1. června, což je mezinárodní den dětí a zároveň začíná měsíc reprodukčního zdraví.

„V sobotu 1. června bude také den otevřených dveří, kdy se zájemci mohou podívat do našeho centra. Chystáme i další program pro děti nebo panely, kde se zájemci dozví více informací o historii umělého oplodnění v Česku,“ řekl Ventruba. Pořadatelé chtějí také pozvat páry, které umělé oplodnění prodělaly. Mají mezi nimi být i ty, které si procesem prošly v 80. letech, kdy se s metodou teprve začínalo.

Zájem o umělé oplodnění roste, jelikož plodnost populace se snižuje, a to jak u žen, tak u mužů. Na plodnost může mít vliv okolní prostředí, životní styl nebo stres.

Ohodnoťte tento článek!