Češi by uvítali digitalizaci zdravotnictví. Myslí si, že lékaři nikoli

Více než polovina Čechů (51 %) si myslí, že zdravotnictví není připravené na online systémy. Bezmála dvě pětiny (38 %) se pak domnívají, že online systémy odmítají samotní lékaři.

V průzkumu, který agentura STEM/MARK realizovala pro soutěž Vodafone Nápad roku, naprostá většina respondentů uvedla (73 %), že vedle nových online systémů by měly být v lékařských ordinacích zachované i stávající způsoby komunikace. To, že inovace odmítají sami pacienti, si myslí 30 % Čechů. Více než polovina (53 %) přitom věří, že rozšíření online komunikace ve zdravotnictví by přineslo výhody jak lékařům, tak pacientům.

Přes internet nebo mobilní aplikaci by si přitom návštěvu ordinace sjednalo 80 % Čechů. Žádanku na vyšetření a jejich výsledky pak necelých 64 %. Nic nechce s doktory přes internet řešit jen 2,8 % respondentů.

„Z výzkumu jasně vyplývá, že Češi vidí, jaké výhody mohou digitální inovace do zdravotnictví přinést. Bohužel se o ně, ale zatím pokoušejí převážně soukromá zařízení a většina Čechů tak má zatím zkušenosti pouze spíše s nahodilými pokusy o digitalizaci zdravotnictví. Jde přitom o oblast, kde mají digitální inovace ohromný potenciál,” komentuje výzkum Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Spíše nežli věk, pohlaví a vzdělání respondentů mělo na odpovědi vliv jejich bydliště. Velmi pozitivně na digitální inovace ve zdravotnictví nahlížejí hlavně Pražané. To, že přinesou více užitku než škody, si myslí necelých 68 % z nich.

Ohodnoťte tento článek!