Chcete darovat vajíčka? Máte nárok na finanční kompenzaci

Zdroj: fotobanka Envato Elements

Páry, kterým se podařilo otěhotnět s vajíčky od dárkyň, by jistě řekly, že radost z dvou čárek testu se vyčíslit nedá. Darováním vajíček totiž často přepíšete i několikaletou zoufalou snahu o miminko, která díky vám skončí splněným snem. Neostýchejte se však klást klinikám otázku na finance, kompenzace vám rozhodně patří.

Nároky na čas a energii nejsou malé

Když se rozhodnete pro darování vajíček, je potřeba počítat s investicí fyzických i duševních sil – konzultace, vyšetření, hormonální stimulace i samotný odběr si žádají váš čas, energii i důkladnou spolupráci s lékařským týmem. Je jasné, že během tohoto času je váš běžný režim omezen a že oběť, kterou dárcovství vyžaduje, není malá.

Finanční kompenzace až 28 000 Kč

Jelikož se však jedná o dobrovolný čin, nenáleží dárkyním dle platné české legislativy žádná finanční odměna. Mají však nárok na finanční kompenzaci spojenou s nároky, které si dárcovství vyžádalo a které musely podstoupit. V současnosti nabízí většina IVF klinik kompenzaci 28 000 Kč, vajíčka je však možné darovat víckrát a tím kompenzaci v této výši získat opakovaně.

Mít jasno od první konzultace

Jak už to, tak ale bývá, otázky na finance kladou dárkyně nerady – zahoďte však ostych stranou a mějte “jasno v účtech” hned od prvního kontaktu s klinikou. Zeptejte se centra umělého oplodnění, v jaké výši vám bude kompenzace vyplacena, aby později nedošlo k nepříjemným překvapením. Částku na většině klinik obdržíte po odběru vajíček, což je obvykle nejdříve 2 měsíce po vašem prvním kontaktu s klinikou.

Ohodnoťte tento článek!