Ambulantní specialisté odmítají úhradové dodatky ZP

Sdružení ambulantních specialistů (SAS) vyzvalo své členy, aby nepodepisovali úhradové dodatky od zdravotních pojišťoven, neboť prý vycházejí z úhradové vyhlášky, která nerespektuje výrok Ústavního soudu a nezaručuje jejich segmentu dostatečné krytí nákladů na poskytování zdravotních služeb v době, kdy se chystá rušení regulačních poplatků.

Přestože SAS sdružuje jen přibližně polovinu všech ambulantních specialistů, podle předsedy sdružení Zorjana Jojka by výzvu měli následovat všichni. Současné znění úhradové vyhlášky (č. 428/2013 Sb.) podle něj dostatečně nereflektuje říjnové rozhodnutí Ústavního soudu hned v několika bodech – především pak v požadavku na předvídatelnost.

Stále vysoká matematika

Ačkoli se ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát opakovaně kriticky vyjadřoval ke způsobu, jakým byly úhrady vypočítávány ve verzi pro rok 2013, a v rozhovoru pro náš list tvrdil, že „einsteinovská matematika do vyhlášek nepatří“, prosadit srozumitelný úhradový vzorec do vyhlášky pro rok 2014 se mu zřejmě nepodařilo. Soudit tak lze z následných výtek ambulantních specialistů.

„Vyhláška obsahuje velmi komplikovaný úhradový vzorec, který svým principem znemožňuje kvalitní předpověď tržeb jednotlivých poskytovatelů, a to zejména tehdy, pokud je v roce 2014 požádá o péči více komplikovanějších pacientů,“ vyčítá ministrovi rada SAS. Právě komplikovanost a nepředvídatelnost vyhlášky byla jedním z důležitých bodů, jež ústavním soudcům vadily v úhradové vyhlášce na rok 2013, kterou připravovalo ministerstvo ještě pod vedením Leoše Hegera (TOP 09).

Nesplněné sliby a nepředvídatelnost

Podle rady SAS by ambulantní specialisté neměli podepisovat úhradové dodatky zdravotních pojišťoven i proto, že základní dokument neobsahuje avizované navýšení pro jejich segment. „Vyhláška neobsahuje ze strany MZ slibované navýšení finanční částky pro ambulantní specialisty, to jest oněch opakovaně deklarovaných 500 milionů navíc oproti roku 2013,“ upozorňuje sdružení.

Nepředvídatelnost pak podle něj přetrvává rovněž v oblasti regulace. „Úhradová vyhláška na rok 2014 oproti dřívějším rokům jen nepatrně zmírňuje výši regulační srážky u menších překročení vlastních historických průměrů u všech regulací, nijak ale neřeší jejich nepředvídatelnost. Budouli srážky uplatněny dle této vyhlášky, ohrozí až 15% srážkou z tržeb jistě více než polovinu všech ambulantních specialistů, což považujeme za nepřijatelné,“ konstatovala rada SAS ve své výzvě ambulantním specialistům.

Další jednání s pojišťovnami

Sdružení oslovilo též všechny zdravotní pojišťovny se žádostí, aby své dodatky pro rok 2014 koncipovaly na jiných principech, než je úhradová vyhláška z dílny MZ. „Věříme, že se nám zdravotní pojišťovny podaří přesvědčit o nutnosti zjednodušit úhradový vzorec, přiměřeně navýšit úhrady a zmírnit regulace, a to plně v duchu rozsudku Ústavního soudu z října 2013,“ říká předseda SAS Zorjan Jojko.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se již v prosinci dohodla s představiteli České lékařské komory (ČLK) o navýšení hodnoty bodu držitelům diplomu celoživotního vzdělávání ČLK (více viz str. 5). Přestože SAS tuto iniciativu přivítalo, dohoda prý zdaleka nekompenzuje deklarovaných 500 milionů, které ambulantním specialistům přislíbil Martin Holcát.

Navíc podle Zorjana Jojka není možné řešit nedostatky vyhlášky pouze skrze individuální jednání se zdravotními pojišťovnami, jak navrhuje MZ, neboť lékaři mají ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám výrazně horší vyjednávací pozici. „Představte si, že by se lékař, jehož obrat je několik desítek tisíc, měl domlouvat se zdravotní pojišťovnou, která má obrat v řádech miliard. Už jen to, že zdravotní pojišťovna drží v rukou peníze, představuje obrovskou sílu. Vůbec si to neumím představit – byl by to zřejmě konec soukromého zdravotnictví v Čechách,“ vyjádřil své obavy pro ČRo Radiožurnál Zorjan Jojko.

Ohodnoťte tento článek!