Americké nemocnice řeší nedostatek fyziologických roztoků

Americké nemocnice se potýkají s nedostatkem fyziologických roztoků užívaných především k intravenózní hydrataci pacientů.

Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) ujistil, že již vyjednává s výrobci o urychleném dodání roztoků.

Rychlý nárůst pacientů

Nedostatek je podle úřadu způsoben nečekaným nárůstem pacientů vyžadujících podání fyziologického roztoku, který je spojen především se zvyšujícím se množstvím nemocných s chřipkou. FDA rovněž deklaroval, že všechny tři farmaceutické společnosti, které roztok ve Spojených státech amerických vyrábějí (Baxter, Hospira, B. Braun), již navýšily produkci. Zdravotnická zařízení šetří fyziologické roztoky pro vážně nemocné pacienty, u ostatních volí jiné způsoby hydratace. „Zatím nevíme o žádné nemocnici, které by fyziologické roztoky zcela došly, ale je nám jasné, že tenčící se zásoby neznamenají pro zařízení vůbec příjemnou situaci,“ uvedla Valerie Jensenová z FDA.

Dvouměsíční výpadek

Tisková mluvčí společnosti Baxter ujistila, že firma navýšila výrobu roztoku a postupně zajišťuje urychlené dodávky přípravku nejpotřebnějším zařízením. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších dvou společností. Podle Cathy Denningové ze zásobovací firmy spolupracující s nemocnicemi Novation, bude trvat přibližně 2 měsíce, než se podaří výpadek fyziologických roztoků v celých Spojených státech amerických zcela vyřešit.

FDA je podle Valerie Jensenové v případě potřeby připraven zvážit i alternativní zdroje přípravku, včetně nákupu roztoků ze zahraničí.

Ohodnoťte tento článek!