Británie omezí prodej e-cigaret

Britská vláda oznámila, že hodlá zakázat prodej elektronických cigaret lidem mladším 18 let. Důvodem jsou dosud nejasné dopady jejich užívání na zdraví a množící se spekulace o možných nebezpečných vedlejších účincích.

Elektronické cigarety se v posledních letech staly velmi populárními, někteří analytici dokonce odhadují, že by trh s nimi během příštích 10 let mohl překonat trh s klasickými tabákovými výrobky. V loňském roce podle odhadů dosáhl 2 miliard dolarů.

Účinky neznámé

„Zatím přesně nevíme, jaké následky má užívání e-cigaret na organismus dospělého, či dokonce dítěte. Co ale víme, je, že tyto výrobky nejsou bez rizika,“ upozorňuje nejvyšší vládní poradkyně pro otázky zdravotnictví Sally Daviesová.

Varuje především před některými toxickými látkami, jež se při používání elektronických cigaret uvolňují, a také před různými dávkami nikotinu. Tato kombinace podle ní může vyústit v „extrémní následky pro zdravotní stav mladého člověka“.

Sepsání zákona zakazujícího prodej e-cigaret dětem mladším 18 let (jako je tomu v zemi v současnosti u tabákových výrobků) by mělo být hotové v nejbližších týdnech, jeho přijetí by pak podle komentátora agentury Reuters nemělo nic bránit – zákaz má podporu napříč politickým spektrem, labouristická opozice dokonce kritizovala vládu za to, že podobnou legislativu nepřijala dříve.

Elektronické cigarety jsou velmi oblíbené i jako „neškodná“ náhrada tabákových výrobků u kuřáků, kteří se snaží zbavit svého zlozvyku. Někteří odborníci však upozorňují, že e-cigarety mohou prohloubit nikotinovou závislost a že zatím nejsou k dispozici přesné poznatky o vlivu jejich užívání na lidský organismus. Prodejem e-cigaret se na sklonku minulého roku zabývala i Evropská unie, která zvažovala, že je zařadí mezi léčivé prostředky. Takové opatření by výrazně regulovalo možnosti jejich prodeje, nakonec však od záměru upustila.

Ohodnoťte tento článek!