Budou britští lékaři postihováni za předepisování antibiotik?

Britská Národní zdravotní služba (NHS) vydala nové doporučené postupy pro antibiotickou preskripci. Někteří odborníci požadují zavedení postihů pro lékaře, kteří předepisují antibiotika zbytečně.

Podle prof. Marka Bakera z Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) je jen v Anglii ročně vystaveno zcela zbytečně 10 milionů předpisů na antibiotika. Podle něho je nutné, aby proti lékařům, kteří tato léčiva nadále předepisují i v případech, kdy pro to není medicínský důvod, zasáhly příslušné úřady. Královská společnost praktických lékařů s takovým požadavkem nesouhlasí.

Tlak ze strany pacientů

Vědci již delší dobu varují, že narůstá počet případů infekcí rezistentních vůči běžným lékům a že tzv. antibiotická apokalypsa může způsobit návrat starých nemocí, ale také ztížení či narušení řady medicínských procedur, jako jsou například chirurgické zákroky nebo chemoterapie. Právě zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií – navzdory tomu množství předepsaných léčiv z této skupiny neustále stoupá.
NICE nyní připravil nové směrnice týkající se antibiotické preskripce určené pro zdravotnická zařízení v rámci NHS v Anglii, které mohou být přejaty i v dalších regionech ve Velké Británii. Guidelines mimo jiné upozorňují na skutečnost, že k předepisování antibiotik lékaře mnohdy nutí i sami pacienti. Prof. Baker uvádí, že někteří z nich přicházejí do ordinace s utkvělou myšlenkou, že tyto léky musejí užívat, aby se uzdravili (i v případě, kdy antibiotika objektivně nepotřebují). „A 97 procent těchto nemocných je nakonec skutečně dostane,“ dodává Mark Baker. Nové doporučené postupy výslovně stanovují, že lékař má pacienta informovat o skutečnosti, že antibiotika nejsou pro jeho léčbu potřeba, a nemá léky předepsat. Podle prof. Bakera by měli být lékaři motivováni, aby své „hazardní návyky“ v antibiotické preskripci změnili. V opačném případě odborník navrhuje, aby zasáhla britská lékařská komora (General Medical Council), která může i odejmout lékaři povolení k vykonávání praxe.

Jedinec vs. společnost

Podle údajů NICE by měly nové guidelines snížit počet předpisů na antibiotika, který v zemi v současnosti dosahuje 42 milionů ročně, přibližně o čtvrtinu. Jak vyplývá z údajů institutu, pokud by lékaři postupovali podle předchozích směrnic, množství vypsaných receptů jen u infekcí dýchacího ústrojí by kleslo o 22 %.
Tim Ballard z Královské společnosti praktických lékařů je však přesvědčen, že je nutné změnit postoj celé společnosti k antibiotikům, nikoli zaměřit se pouze na lékaře. „Jakékoli návrhy, jež počítají s tím, že by praktičtí lékaři, kteří již nyní poskytují péči ve velmi náročných podmínkách a čelí obrovskému tlaku, měli být nahlašováni úřadům, jsou kontraproduktivní a ničemu nepomohou,“ obává se dr. Ballard. Podle NICE se chystají edukační materiály i pro laickou veřejnost – spatřit světlo světa by měly příští rok.
Výkonný ředitel General Medical Council Niall Dickson je přesvědčen, že lékaři by měli zvážit a případně změnit své preskripční návyky. „Lékaři mohou kvůli špatnému předepisování léků čelit sankcím a v některých případech se tak již děje. Chceme však především změnit postoj k antibiotikům mezi zdravotníky obecně, nikoli postihovat jednotlivce,“ uzavírá Niall Dickson.

Ohodnoťte tento článek!