Dva úspěchy českého transplantačního programu

.

Teprve počtvrté v historii provedli lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci části jater od žijícího dárce dítěti. Dalším úspěchem byl případ české dívenky, která po své smrti zachránila život malé pacientce z Itálie.

Šestiměsíční Vojtěch (foto) se narodil s cytomegalovirovou infekcí, neonatální hepatitidou a cirhózou jater. Bez transplantace by nepřežil, jeho vážný stav navíc neumožňoval čekat na játra od zemřelého dárce. Odborníci z IKEM se proto rozhodli najít vhodného dárce v rodině. Stal se jím otec malého chlapce.

Udělal by to každý rodič…

„Odebrat část životně důležitého orgánu zdravému člověku a tu pak transplantovat dětskému příjemci je jedním z nejobtížnějších typů transplantace. Pro malého Vojtu nebyla jiná možnost, čekat na játra od zemřelého dárce už nemohl, jeho stav se rapidně zhoršoval,“ popisuje důvody operace přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM MUDr. Jiří Froněk, Ph. D., FRCS, který obě operace prováděl.
„Byli jsme v situaci, kdy se pravděpodobnost, že získáme část jater od zemřelého dárce v takové kvalitě, abychom chlapce zachránili, blížila nule. Promluvil jsem s rodinou. Tatínek neváhal a nechal se vyšetřit. Obrovské štěstí bylo, že byl vhodným dárcem – je to štíhlý a zdravý člověk, který měl naprosto zdravá játra i ostatní orgánové systémy. Díky tomu jsme mohli zákrok provést a naštěstí to dopadlo dobře,“ doplňuje.

Obě operace trvaly celkem 11 hodin, náročnost zákroku spočívala i v tom, že chirurgové museli v ani ne 6kilovém těle malého pacienta nejprve odstranit původní játra a teprve poté napojit na krevní oběh i žlučovody část nových jater od otce. „Neváhal jsem ani vteřinu. To by přece udělal každý rodič. Navíc pro mě to nebyla žádná velká zátěž. Ano, rána trošku bolí, ale už pár dnů po operaci můžu jít domů. A upřímně, troška bolesti za to, že mé dítě bude žít a že ho uvidím, jak se uzdravuje a roste, je to nejmenší, co pro něj můžu udělat,“ uvedl po zákroku Vojtův otec Josef.

Specifika dětských pacientů

Odborníci z IKEM by program transplantací jater od žijícího dárce rádi rozšířili, vždy ovšem záleží na potenciálním dárci, respektive jeho zdravotním stavu, který je pro případné provedení zákroku rozhodující. Institut se specializuje především na dospělé pacienty, pro dětské má nicméně speciálně vyškolený personál.

„Dětští pacienti s tak závažným onemocněním, jako je selhání jater, vyžadují vysoce specializovanou péči jak v průběhu náročného operačního výkonu, jímž transplantace jater bezesporu je, tak i v pooperačním období. Jedná se nejen o přístrojové vybavení, ale zejména o péči patřičně vzdělaného a motivovaného personálu. Děti jsou na resuscitačním oddělení ošetřovány v samostatných boxech a během jejich pobytu na klinice jim umožňujeme trvalý kontakt s rodiči,“ popisuje přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM MUDr. Eva Kieslichová, Ph. D.

Lékaři v IKEM loni provedli nejvíce transplantací jater v historii – celkem 87, z toho 29 u dětí. V 7 případech použili metodu splitu – jedna játra se při ní rozdělí mezi dva příjemce, větší část putuje k dospělému, menší k dítěti.

7 hodin k záchraně života

Další úspěch český transplantační program zaznamenal díky 3leté dívce, jež podlehla závažné nemoci, respektive díky jejím rodičům, kteří svolili k dárcovství jejích orgánů. Zatímco játra a ledviny našly příjemce v České republice a pomohly tak dvěma malým nemocným, pro srdce nebyli v českých centrech zaregistrováni žádní tak mladí čekatelé. Prostřednictvím mezinárodního programu pro výměnu orgánů FOEDUS proto bylo možné nabídnout srdce do zahraničí.

Během několika desítek minut na nabídku zareagovali italští lékaři, kteří evidovali roční děvčátko na čekací listině pro transplantaci srdce. Po potvrzení vhodnosti orgánu pomocí laboratorních testů přiletělo do Prahy letadlo s chirurgickým týmem pro odebrání srdce a za 4 hodiny již bylo transplantováno malé pacientce v nemocnici v Turíně. Od uveřejnění nabídky v programu FOEDUS po operaci v Itálii uplynulo pouhých 7 hodin. Roční dívce se po operaci podle tamních lékařů daří dobře.

Význam mezinárodní platformy

Jak se píše ve zprávě Koordinačního střediska transplantací (KST), tento případ ukazuje, že program mezinárodní spolupráce na poli transplantací má smysl a zachraňuje životy i těm nejmenším. FOEDUS zachránil již mnoho pacientů, kteří by bez mezinárodní pomoci nenalezli vhodného dárce. Program využívá platformu COORENOR, v jejímž rámci vznikl i internetový portál uveřejňující aktuální poptávku a nabídku orgánů pro transplantaci v jednotlivých členských zemích Evropské unie.

„V nabídce jsou takzvané přebytečné orgány, pro které momentálně v zemi původu není možno najít vhodného příjemce. Zveřejňují se zde rovněž poptávky po orgánech pro pacienty, kteří jsou v akutním ohrožení života a potřebují transplantaci v řádu dnů,“ uzavírá ředitel KST MUDr. Pavel Březovský.

Ohodnoťte tento článek!