Exodus rumunských lékařů ohrožuje tamní zdravotnictví

Počet rumunských lékařů v tamních nemocnicích od roku 2011 poklesl téměř o třetinu. Většina těch, kteří zdravotnictví opustili, odešla za prací do ciziny, velmi často do Velké Británie.

Podle prezidenta Rumunské lékařské komory prof. Vasilea Astărăstoaea se tamní zdravotnictví potýká s jednou z nejhorších personálních krizí. „Máme především nedostatek lékařů v nemocnicích. Zatímco v roce 2011 jich zde pracovalo 21 400, podle údajů z listopadu 2013 je v rumunských nemocnicích pouze 14 400 lékařů,“ uvedl prof. Astărăstoae.

Pouhých 48 radioterapeutů

Nejnovější statistické údaje britského Centra pro informace ve zdravotní a sociální péči (HSCIC) ukazují, že 26 % lékařů pracujících v zařízeních Národní zdravotní služby (NHS) nepochází z Velké Británie. Podle General Medical Council pak v zemi pracuje již 2140 rumunských lékařů, což je více než například počet lékařů z Austrálie, Španělska nebo Polska.

Prezident Rumunské lékařské komory varuje, že odchod lékařů do ciziny je citelný především v některých profesních specializacích. „V současnosti máme v zemi, jejíž populace dosahuje 19 milionů, pouze 48 specialistů na radioterapii, a to přestože výskyt rakoviny je v Rumunsku velmi vysoký. Ačkoli naše obyvatelstvo stárne, pracuje zde pouze 54 geriatrů. Na jednotkách intenzivní péče by mělo být 1800 lékařů, ovšem máme jich jen 624. V celé zemi je pak pouze 70 specialistů na kardiovaskulární choroby,“ vypočítává Vasile Astărăstoae a dodává, že rumunští lékaři si v zahraničí vydělají několikanásobně více než doma.

Dvojnásobná ztráta

„Fenomén odlivu mozků je v Rumunsku realitou,“ uznává tamní ministryně práce Mariana Campeanuová. „Lékaři a sestry z východoevropských zemí včetně Rumunska si pro práci vybírají jiné členské státy Evropské unie, kde jim nabízejí lepší finanční ohodnocení a také pracovní podmínky.“ Jak ministryně zdůrazňuje, vláda si je problému vědoma a snaží se jej řešit, aby „byla zachována stabilita rumunského zdravotnického systému a tím i zdraví obyvatel. Prvním krokem bylo navýšení platů lékařům v předatestační přípravě o zhruba 20 až 25 procent,“ doplňuje Mariana Campeanuová. Jak upozorňuje Vasile Astărăstoae, Rumunsko odchodem lékařů do ciziny platí dvakrát – na své náklady vyškolí lékaře, kteří pak své znalosti uplatňují v zahraničí.

„Rumunsko ročně vynaloží 3,5 miliardy eur na vzdělávání lékařů. V podstatě financujeme řešení problémů s nedostatkem zdravotníků v Británii, Německu či Francii. Jako lékař v zahraničí si vyděláte měsíčně i 4 tisíce eur, ne jako v Rumunsku 400. U některých specializací, jako je například anesteziolog či kardiochirurg, je pak rozdíl v platu až 30násobný,“ vypočítává prezident rumunské komory.

O emigraci uvažuje každý

Rumunští zdravotníci vyzvali loni v říjnu tamní ministerstva zdravotnictví a práce ke změně systému. Kabinet již odsouhlasil navýšení platů pro lékaře v předatestační přípravě prostřednictvím stipendií z 200 na 350 eur měsíčně a rovněž zvýšení rozpočtu zdravotnictví z 3,7 na 4,3 % HDP.

Jak ale upozorňuje 28letý Dorin Gherasim, který se připravuje na atestaci z neurochirurgie, takové zásahy exodus lékařů nezastaví. „Skutečně se nacházíme v krizi. Každý začínající lékař mého věku uvažuje o emigraci. Německo, Francie, Velká Británie… to jsou země, kde dosáhnete na slušné platové ohodnocení, tak proč toho nevyužít?“ ptá se Dorin Gherasim, který si jinak doma v Rumunsku vydělá 400 eur měsíčně.

Deník Guardian v souvislosti s odchodem řady rumunských lékařů za prací do Velké Británie připomněl probíhající kampaň některých politiků a médií zaměřenou právě proti rumunským imigrantům. Dorin Gherasim je přesvědčený, že tyto nálady lékaře od práce ve Velké Británii neodradí. „Když už se rozhodujete pro tak závažný krok, nějaká negativní kampaň vaše postoje nezmění,“ uzavírá mladý lékař.

Ohodnoťte tento článek!