Extrakt z R. rosey lze využít v psychiatrii

Na zkušenosti s využitím látek a léčiv rostlinného původu v psychiatrické praxi jsme se zeptali zkušené pedopsychiatričky doc. MUDr. Evy Malé, CSc., působící v Denním psychoterapeutickém sanatoriu Ondřejov v Praze.

Využíváte u svých pacientů kromě psychofarmak i fytofarmaka?

Fytofarmaka a fytolátky jsou rostlinná léčiva a léčebné látky, které neobsahují uměle vytvořené materie a jsou vhodné k podpoře klasické farmakoterapie. Je jich mnoho, nicméně legislativní klasifikace platná v České republice zahrnuje povolených 37 rostlin se silně účinnými látkami. Léčivé přípravky připravené z rostlin většinou obsahují více než jednu účinnou látku a jejich kombinace je příznivá. Některá fytofarmaka používám pro jejich neuroprotektivní vliv na mozek. Zmínit lze například extrakt z gingko biloby (Gingio, Tanakan, Tebokan). U některých onemocnění doporučuji pacientům též vitaminy, minerály, omega3 mastné kyseliny a další. Je však nutné pečlivě vybírat doplňky stravy, aby nedošlo například ke kumulaci dávek vitaminů atd. Pro všechny věkové skupiny, ale hlavně pro děti je vhodný preparát eye q (lidově rybí tuk), který používám u všech neurovývojových poruch (ADHD, poruch autistického spektra, u specifických poruch učení, jako je dyslexie či dysgrafie apod.). Stejně tak v dospělé psychiatrii je vhodným doplňkem při léčbě depresivních stavů, schizofrenie či počínající demence.

Máte zkušenost také s extraktem z R. rosey?

Vitango jsem začala podávat svým pacientům díky vynikajícímu článku prof. Patočky a Ing. Navrátilové o rozchodnici růžové. Autoři popisovali zlepšení paměti, pozornosti, zmírnění únavy, celkové povzbuzující účinky při somatických, infekčních, psychiatrických a neurologických onemocněních. Prvními pacienty byli vysokoškoláci, kteří zažívali zkouškový stres při skládání zkoušek, a depresivní dospělí s výrazným apatickoabulickým syndromem. Téměř všichni referovali o zlepšení výkonnosti a nálady s pocitem zvýšení energie.

Je možné tento přírodní lék kombinovat s psychofarmaky?

Ano. Extrakt z R. rosey je možné bezproblémově kombinovat se všemi psychofarmaky – antidepresivy, antipsychotiky, thymostabilizátory, anxiolytiky i hypnotiky. Účinek je patrný během týdne a stačí podání jedné tablety ráno.

U kterých stavů byste extrakt z R. rosey dále doporučila?

Všude tam, kde je vhodná podpora kognitivních funkcí, kde je nutné snížit stres a zvýšit fyzickou i psychickou odolnost. Tím se řadí mezi vhodné a účinné rostlinné adaptogeny.

Extrakt z R. rosey lze využít v psychiatrii
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlas/ů