Festival vědy v Memphisu

Zástupci Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy navštívili ve dnech 9. až 12. května Memphis v americkém státě Tennessee, aby jednali s místní výzkumnou komunitou o vzájemné spolupráci.

Celá akce se uskutečnila jako součást programu mezinárodního festivalu Memphis in May, který se letos zaměřil na Českou republiku. Ve srovnání s minulými ročníky byl nynější důraz na výzkum v doprovodném programu výjimečný.

Ve dvaačtyřicetileté historii festivalu se program poprvé rozšířil o aktivity zaměřené na rozvoj spolupráce s místní výzkumnou komunitou, která nezahrnuje pouze univerzitu, ale např. také St. Jude Children’s Research Hospital, největší nemocnici na světě orientovanou na výzkum v dětské onkologii.
Od zemětřesení ke kybernetické bezpečnosti University of Memphis hostila setkání svých výzkumníků s členkou Akademické rady odpovědnou za mezinárodní spolupráci Hanou Sychrovou a zástupcem BIOCEV Vladimírem Králem. Ti diskutovali především o konkrétních oblastech možné spolupráce, vedle biomedicínských oborů šlo především o výzkum zemětřesení, kybernetické bezpečnosti a inteligentních systémů či otázek bezpečnosti finančního sektoru a jeho infrastruktury. Ve všech těchto oborech působí na University of Memphis světově uznávané kapacity, které vedou výzkumné programy s vysokou společenskou hodnotou a aplikačním potenciálem.
Předseda Rady Univerzity Karlovy pro komercializaci Karel Volenec se při své návštěvě zaměřil především na otázky komercionalizace výzkumných výsledků na americkém trhu. Společně se potom zúčastnili setkání se zmiňovanou dětskou nemocnicí St. Jude a s Centrem zdravotnického výzkumu University of Tennessee.

Festival Memphis in May je jednou z největších akcí svého druhu v USA, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků na řadu koncertů, výstav a dalších kulturních akcí. Součástí je také společenský program, který často zahrnuje návštěvy potenciálních investorů nebo obchodních partnerů. Akce se proto uskutečnila paralelně s obchodní misí zástupců českých firem a reprezentantů agentur CzechInvest a CzechTourism.

Zdroj: AVČR a Velvyslanectví ČR ve Washingtonu (pp)

Ohodnoťte tento článek!