Gastroenterologové Vítkovické nemocnice získali unikátní endoskop

Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice, a. s., získalo unikátní endoskop SpyGlass DS. Přístroj nové generace cholangioskopu za 2,5 miliony Kč umožňuje vyšetřit žlučové cesty a vývod slinivky břišní s dříve nedosažitelnou přesností. Kromě vítkovického pracoviště vlastní tento optický přístroj v ČR ještě pražský IKEM.

Před čtyřmi lety vítkovičtí gastroenterologové získali jako jedni z prvních u nás přístroj SpyGlass, který byl v hodnotě téměř 3 milionů korun financován z grantových prostředků skupiny AGEL. „Jde v podstatě o velice tenký endoskop, jenž se dostal do míst, do nichž se dříve lékaři nikdy nemohli dostat, tedy zejména žlučovody a slinivkový vývod. Mohli jsme tak přímo nahlédnout do oblasti zažívacího traktu, kterou bylo předtím možné zobrazit pouze nepřímo,“ říká primář centra MUDr. Ondřej Urban, Ph. D. Ultratenký endoskop (průměr 3,3 mm) umožňuje přenos barevného obrazu ze žlučových cest a vývodu slinivky břišní na monitor. Přístrojem lze zavádět různé nástroje, například bioptické kleště nebo sondu k drcení kamenů rázovou vlnou.

Mezinárodní spolupráce

Na většině pracovišť je možné vyšetřit žlučové cesty pouze nepřímo nástřikem kontrastní látky. Prohlédnout nemocné místo uvnitř žlučovodu nebylo možné. Pomocí endoskopu SpyGlass DS je do žlučovodu zaveden katétr s videokamerou, která lékařům umožňuje podívat se do něho endoskopicky.
Díky prezentacím výsledků Vítkovického centra se primář Urban stal členem European Spyglass Advisory Board, kde metodu dále rozvíjí spolu s odborníky z Německa, Švédska a dalších zemí. „Nyní jsme byli vybráni jako jedno z mála evropských center pro uvedení druhé generace přístroje, který poskytuje sedmkrát lepší zobrazení než původní SpyGlass a je na technologicky vyšší úrovni,“ uvedl MUDr. Urban s tím, že oficiálně bude přístroj uveden na evropský trh letos v červenci. Výrobcem je firma Boston Scientific (USA). V Evropě bylo tímto endoskopem dosud vybaveno pouze několik vybraných špičkových center, která získala největší zkušenosti s jeho starším typem.

Primář Ondřej Urban

Ohodnoťte tento článek!