Homeopatie může ulevit od symptomů alergie

Alergických reakcí každoročně přibývá, zejména u dětských pacientů. Aktuálně také probíhá sezona jarních pylů, v řadě případů může od symptomů ulevit homeopatická léčba.

„Ve své ambulanci zaznamenávám rostoucí zájem o homeopatickou léčbu, jež je šetrná a účinná,“ říká MUDr. Eva Kettmannová, která působí jako alergoložka a klinická imunoložka v Brně, a dodává: „Homeopatické léky nejsou toxické, nemají nežádoucí účinky a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, lze je rovněž doporučit i těhotným nebo kojícím ženám. Velkou výhodou je i to, že se dají v případě potřeby kombinovat s léky klasickými, které pak mnohdy stačí podávat v menším množství.“

Preventivní léčba je nejlepší

„V případě alergie na pyly je optimální začít s léčbou před začátkem pylové sezony, aby byl organismus lépe připraven. Včasné nasazení léčby zvyšuje totiž její efekt. Nicméně je možné začít i kdykoli během pylové sezony. Délka léčby je individuální, záleží na konkrétním pacientovi a intenzitě obtíží, kterou by měl zhodnotit zkušený homeopat,” vysvětluje MUDr. Renata Sikytová. Homeopatická samoléčba je podle ní vhodná u lehčích, nekomplikovaných nosních a očních projevů. Pokud jsou projevy intenzivnější, pacient se cítí celkově unavený, potíže doprovází zvýšená teplota, kašel nebo dechové obtíže, je vždy potřeba osobní konzultace.

Základním lékem pro homeopatickou léčbu pylové alergie je Poumon histamine 15 C. Tento lék zmírňuje až zcela zastavuje alergickou reakci. Dále se užívají léky zaměřené na toleranci pylových alergenů, jako je Pollens 15 C, na alergickou rýmu pak pomáhá Allium cepa 9 C, na oční potíže Euphrasia officinalis 9 C. Homeopatika pomáhají také při častém alergickém projevu, jakým je kopřivka. Zde se uplatňují například léky Apis mellifica či Urtica urens.

Léčí se symptomy i „celý pacient“

Homeopatické léky se indikují individuálně „V homeopatii neplatí princip diagnóza – lék. Konkrétní lék se indikuje podle symptomů, takže například Euphrasii lze využít jak u alergické, tak u infekční rýmy, jsou-li obdobné příznaky“, vysvětluje MUDr. Kettmannová. Homeopatie obecně podporuje obranné reakce organismu. Pomocí homeopatické léčby lze pozitivně ovlivňovat například i zánět u asthma bronchiale nebo potravinové alergie, zde je však potřebná konzultace s homeopatem a znalost podrobnější anamnézy pacienta.

Odhalí se psychosomatické souvislosti

„Důležité je, aby pacient s lékařem spolupracoval. Když získá k homeopatovi důvěru, začne více vnímat své tělo a často i odhalovat psychosomatické kontexty své nemoci,“ uvádí dál Eva Ketmannová. Podle ní u každého alergického pacienta sehrává psychika velice důležitou roli a k celostní práci s pacientem patří i uvědomění si souvislostí. Když má dítě úporný ekzém, pak by měl lékař nebo terapeut pátrat po tom, co se děje v rodině. Jaká potřeba dítěte není naplněna – potřebuje víc pohladit, žárlí na sourozence nebo svým onemocněním udržuje nefunkční vztah rodičů pohromadě? V případě ekzému u mladého dospělého může sehrávat roli pocit, že je nedoceněn či přehlížen od okolí. Projevy dušnosti u astmatu může vyvolat nebo zhoršovat strach, stresová situace, ale může také souviset s dlouhodobým pocitem omezení svobody. Lidově se říká, že něco nebo někdo člověka dusí. U dětí to často bývá úzkostný rodič.

Ohodnoťte tento článek!