IKEM již rok úspěšně transplantuje dělohy

Již šesti ženám transplantoval v uplynulém roce speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol dělohu.

Historicky první transplantaci dělohy v České republice provedl tým lékařů IKEM a FN Motol 30. dubna 2016. Jednalo se o příbuzenskou transplantaci, kdy matka darovala orgán své dceři, která se bez dělohy narodila. Mladá žena tak dostala šanci přivést na svět vlastní dítě. „Byla to teprve 11. transplantace dělohy od žijící dárkyně na světě. Za ten rok jsme jako první na světě úspěšně transplantovali již dvě dělohy od zemřelých dárkyň, což dává velkou naději do budoucna ženám bez funkční dělohy, které touží po vlastním dítěti. V rámci naší studie platí velmi přísná kritéria. Příjemkyně dělohy jsou výhradně bezdětné ženy s chybějící nebo nefunkční dělohou. Očekáváme, že bychom mohli během letošního roku v počtu provedených transplantací dělohy překonat i kolegy ve Švédsku, kteří s uceleným programem od žijících dárkyň začali již v roce 2012 a kteří mají za sebou celkem devět transplantací,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph. D., FRCS., který program transplantací dělohy dále rozvíjí.

Klinická studie zahrnuje celkem 20 transplantací, deset žen dostane dělohu od žijící dárkyně a deset od zemřelé. Po transplantaci by měly být schopné porodit jedno či dvě zdravé děti. „Celý proces je velmi náročný. Po podrobném vyšetření dárkyně i příjemkyně následuje technicky velmi složitý odběr dělohy a její transplantace. Oba zákroky mohou trvat až 16 hodin. Pokud organismus příjemkyně dělohu do několika měsíců neodmítne, následuje šest až devět měsíců, kdy se čeká na přenos embrya do dělohy. Během tohoto období se snižují a vysazují léky, jež potlačují imunitní reakci, a sleduje se funkce dělohy. Teprve poté přistupujeme k umělému oplodnění. Aby mohla transplantace proběhnout, odebírají se předem vajíčka, následně oplodněná spermiemi partnera. Pokud by vše vyšlo podle ideálního scénáře, tak bychom mohli slavit narození prvního dítěte již v příštím roce. Jak však ukazují i zahraniční zkušenosti, musíme být velmi trpěliví, každý případ je totiž velmi individuální a nelze s jistotou předpovědět, kdy se po transferu připravených oplozených vajíček do dělohy dočkáme úspěšného těhotenství,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol MUDr. Roman Chmel, Ph. D., MHA.

Přípravy na historicky první transplantaci dělohy v Česku probíhaly čtyři roky. „Velmi mne těší, že se tým našich lékařů řadí mezi světovou špičku, a tak jako oni sbírali zkušenosti v zahraničí, teď se k nim jezdí učit další lékaři z jiných světových center, jak náročný výkon úspěšně provést. Naším cílem však stále zůstává nic nepodcenit a neuspěchat. Chceme především přivést na svět zdravé děti. Jsem rád, že se tímto způsobem daří dávat šanci neplodným ženám, kterým tak svitla naděje, že by mohly v budoucnu mít svoje vlastní děti,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph. D., ředitel IKEM.

Ohodnoťte tento článek!