IKEM v minulém roce provedl rekordní počet transplantací

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli za rok 2013 nejvíce transplantací v historii tohoto zařízení: při 420 výkonech transplantovali celkem 459 orgánů. IKEM je největší transplantační centrum v České republice.

Oproti předchozímu roku jde o nárůst o 63 transplantovaných orgánů, což v průměru znamená téměř devět transplantací týdně.

Vícenásobné transplantace

Ve 39 případech lékaři transplantovali jednomu příjemci dva orgány najednou.„Historicky nejvyššího počtu výkonů se nám podařilo dosáhnout u jater, kde jsme dokázali transplantovat 87 jaterních štěpů, a pak také u kombinace slinivky břišní spolu s ledvinou. Ovšem celkově nejvyššího počtu, ostatně jako doposud vždy, jsme dosáhli u transplantací ledvin. Těch jsme loni provedli celkem 282, z toho 65 od žijících dárců, což je také nejvíce v historii tohoto programu,“ uvedl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Jak doplnil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk, transplantace ledvin od žijících dárců mají významně lepší výsledky, orgán vydrží až 3x déle než ledviny od zemřelých. Nejčastěji jsou živými dárci členové rodiny, v poslední době také partneři a kamarádi.

Split jater

Úspěch v loňském roce IKEM zaregistroval rovněž u splitů (rozdělení) jater. „Těch bylo loni provedeno celkem 14, z toho v 6 případech pro dětské příjemce. U dětí je velmi náročná jak operační, tak pooperační péče. Jsme jediné centrum v republice, které transplantace jater u dětí provádí,“ vysvětlil Pavel Trunečka. IKEM si v minulém roce připsal také jeden světově významný unikát – split jater mezi dva dospělé (informovali jsme o něm na konci roku 2013).

Problémy s úhradovou vyhláškou

Také v IKEM se lékaři potýkali s nedostatečnými úhradami péče stanovenými úhradovou vyhláškou. Změna nastala až po jednání vedení institutu s pojišťovnami. „Rekordního počtu transplantací jsme mohli dosáhnout díky prosazení a zavedení takzvaných transplantačních balíčků. Ty zahrnují veškerou péči před, během i po transplantaci a nastavují financování transplantací dle skutečného stavu,“ vysvětlil ředitel IKEM Aleš Herman.

Největší podíl na hrazení péče v IKEM má Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ta v minulém roce zaplatila Institutu celkem 1,55 miliardy Kč. V tomto roce počítá vedení IKEM s částkou 1,61 miliardy. Zástupci VZP už nyní vyzývají také další zdravotní pojišťovny, aby šly v jejích stopách.

IKEM do budoucna počítá s rozšířením areálu o dva nové pavilony a v plánu je také nový operační sál pro kliniku transplantační chirurgie. Důvodem je neustále se zvyšující počet nových pacientů.

Ohodnoťte tento článek!