Infekce močových a dýchacích cest spolu souvisejí

Řadu jedinců trápí infekce močových cest. V četnosti výskytu jsou tato onemocnění na druhém místě, po infekcích cest dýchacích. Často se přitom objevují právě po období viróz, chřipek a bronchitid, kdy je organismus oslabený.

Se záněty močových cest se ve svém životě setká každá druhá žena, u 30 procent z nich dochází k recidivě a u 15 procent jsou tyto recidivy časté. Muži trpí infekcemi močových cest spíše ve vyšším věku. Onemocnění močových cest obvykle vyvolávají bakterie přítomné v moči a tkáních močových cest. Nejčastějšími příčinami jsou prochladnutí nebo přenos bakterií sexuálním stykem. Záněty mohou postihnout ledviny, častěji jsou však zasaženy dolní močové cesty (močový měchýř, močová trubice). U mužů se mohou týkat i prostaty, varlete či nadvarlete, zatímco u žen bývají záněty spojeny s gynekologickými obtížemi. Infekce se projevuje bolestivým močením a nucením na močení, bolestí v podbřišku a až v 80 procentech případů červeným zbarvením moči (v důsledku krvácení sliznice měchýře). Nástup komplikací bývá rychlý, dokonce i v řádu hodin. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet do chronických a recidivujících forem onemocnění.

Antibiotika i pitný režim

Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin méně efektivní. „Před vznikem a rozvojem infekce chrání dolní močové cesty samotná moč, jejíž proud brání kolonizaci močových cest. Ke správnému proudu moče je nezbytný dostatečný příjem vhodných tekutin, který umožní vymočit za 24 hodin až dva litry. Kyselé pH koncentrované moči je dobrým médiem pro rozvoj bakteriální infekce,“ vysvětluje prim. MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti.

Základem pitného režimu by měly být voda, minerálky a slabé čaje. Minerálky chrání močové cesty nejen před záněty, ale i před vznikem močových kamenů. Součástí režimových opatření je i úprava jídelníčku. Ostře kořeněná jídla vedou k iritaci močového měchýře, obdobné podráždění může způsobit i bílé víno a především tvrdý alkohol. Naopak je vhodné do jídelníčku zařadit probiotika.
Zdroj: Česká urologická společnost

Ohodnoťte tento článek!