Informovanost o ca prostaty je nízká, pomoci má on-line klinika

Rakovina prostaty je nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů, počet nemocných každoročně stoupá. Pouze polovina pacientů má však dostatečné povědomí o tom, kde mohou nalézt potřebné informace. I proto vznikla Online klinika pro onkologii prostaty.

Internetové stránky mají sloužit jako webový průvodce pacientů trpících tímto onemocněním. „V současné populaci nad 50 let je u 1 muže z 11 pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty,“ uvádí přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., jenž je jedním z odborníků, kteří stojí za vznikem Online kliniky pro onkologii prostaty.

Nedostatek informací

Jak vyplývá z průzkumu agentury NMS Research, informovanost mužů v problematice karcinomu prostaty je poměrně nízká. „Celkem 42 procent mužů s rakovinou prostaty nemá o onemocnění dostatečné informace. Vzhledem k tomu, že muži před stanovením diagnózy o chorobě prakticky nic nevědí, po zjištění onemocnění je jejich informační potřeba veliká,“ říká další z odborných garantů on-line kliniky, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky LF UK a FN Plzeň prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. D.

Online klinika pro onkologii prostaty je určena všem pacientům, kteří trpí rakovinou prostaty, ať už v jakémkoli stadiu. Informace zde naleznou také rodiny a blízcí nemocných. Portál komunikuje s pacientem především pomocí videí, takže je srozumitelný obsahově i slovníkem. V případě dotazů je možnost se ptát v komentářích na konci každé lekce.

Online kliniku pro onkologii prostaty lze nalézt na webové adrese: www.rakovinaprostaty.org

Ohodnoťte tento článek!