Jablonecká Rescue Ski 2014

Vítězný tým ve složení MUDr. Denisa Osinová, Rpp. Jan Mihálik, Braňo Horňák.

Na 140 záchranářů se 23.–25. ledna v Jizerských horách utkalo o titul nejlepšího záchranářského týmu v rámci Mezinárodní konference zdravotnických záchranných služeb „Jablonecká Rescue Ski“.

Letos bez úkolů na sněhu

Do Jizerských hor se sjely záchranářské týmy z Česka, Slovenska a Rakouska. Třídenní soutěž prověřila záchranáře v odbornosti a také vytrvalosti. První den se tradičně konaly odborné přednášky a noční etapa. Druhý den byl celý ve znamení soutěže, které se letos zúčastnilo 21 čtyřčlenných záchranářských družstev. V Josefově Dole, kde se koná hlavní část soutěžního klání, pořadatelé připravili osm speciálních soutěžních úkolů pro záchranáře na trase dlouhé 15 kilometrů. Letos však museli trochu improvizovat, neboť nemohli s ohledem na předpovědi počasí připravovat úkoly „na sněhu“. „Změnili jsme plán a vše přizpůsobili jarnímu počasí. Záchranáři tak v letošním roce nemohli využít k přepravě lyže. I když v den soutěže trochu nasněžilo,“ popsala ředitelka soutěže Jana Pastuchová.

Zlomyslné záchranářské oříšky

Inspirací soutěžních úkolů je vlastní praxe a zajímavé případy, s nimiž se záchranáři v terénu setkávají. V letošním roce soutěžící řešili například cizí těleso (rohlík) v dutině ústní u malého dítěte, které si hrálo u dětského bazénu, do kterého ještě navíc spadlo. Dalším oříškem bylo zjištění vztekliny u ženy, jež se vrátila z pracovního pobytu v zahraničí, kde ji pokousal netopýr. Vzteklinu měli soutěžící stanovit i u jejího malého dítěte. Mimo odborné úkoly soutěžící zdolávali lanovou dráhu nebo také nasazování zimních řetězů na automobil v časovém intervalu.

Ohodnoťte tento článek!