Je bezpečné darovat vajíčka?

Podle reprodukční kliniky Repromeda až 15 procent žen, které mají problém otěhotnět, využívá darovaných vajíček. Co všechno musí dárkyně v Česku absolvovat a jak celý proces darování probíhá?

Předčasný nástup menopauzy, předchozí operační odstranění vaječníků, ale také nízká kvalita vlastních vajíček jsou příčinami, proč se některé ženy musejí spolehnout pouze na darované vajíčko. Po 40. roce věku ženy je úspěšnost získání zdravého vajíčka v rámci jednoho cyklu dokonce pouhých pět procent. Z těchto důvodů mnohdy nezbývá jiná možnost než využít vajíček od zdravých mladých dárkyň.

V České republice mohou darovat vajíčka ženy od 18 do 35 let. Musejí ale podstoupit rozsáhlá zdravotní vyšetření. „Ne každá potenciální dárkyně úspěšně projde vstupními testy. Nesmí jí být více než 33 let, musí mít dobrý zdravotní stav, pravidelný menstruační cyklus a normální hodnotu BMI. Nezbytná je také absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině, nesmí rovněž kouřit a být drogově závislá. Navíc požadujeme, aby si v průběhu posledních šesti měsíců nenechala udělat čerstvé tetování nebo piercing,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph. D., ředitelka brněnské genetické a reprodukční kliniky Repromeda.

Po úspěšném absolvování zdravotních, genetických, gynekologických a krevních vyšetření je dárkyně zařazena do programu darování vajíček, přičemž získá harmonogram a rozpis hormonální přípravy. Celý následný proces trvá zhruba tři týdny a je naplánovaný podle jejího menstruačního cyklu. Během několika dnů se zahájí hormonální stimulace, která vede k dozrání dostatečného počtu kvalitních vajíček. Dárkyně je pod pravidelnou kontrolou lékařů a absolvuje ultrazvuková vyšetření, případně odběr krve. Samotná stimulace není bolestivá, neboť hormony se aplikují perem s velmi tenkou jehlou do kožní řasy v oblasti pupíku. Odběr vajíček probíhá zhruba 10.–15. den stimulace v krátké 15 minut trvající celkové anestezii. Odebraná vajíčka jsou následně oplodněna spermiemi partnera příjemkyně. Vzniklá embrya se kultivují a později transferují do dělohy příjemkyně. Dárkyni se kompenzují náklady spojené s darováním – ušlý zisk, doprava či stravné v rozmezí od 15 do 25 tisíc korun.

Neohrožuje dárkyně vlastní plodnost?

Každý měsíc se ve vaječnících ženy připravuje kolem 25 folikulů neboli váčků, v nichž rostou vajíčka. Při klasické ovulaci se uvolňuje jedno, výjimečně dvě vajíčka. Ostatní již v tomto cyklu nedozrají a dochází k jejich přirozené degeneraci. Po podání hormonálních preparátů nedojde k předčasnému vyčerpání zásoby vajíček, ale pouze k dozrání vyššího počtu připravených v daném cyklu. Dárkyně se nemá čeho obávat.

„Už tím, že dárkyně úspěšně prošla naším výběrem a všemi testy, můžeme jí zaručit, že právě ona má dostatečnou ovariální rezervu. Díky tomu navíc získá komplexní přehled o svém zdravotním stavu,“ doplňuje Veselá.

Je darování anonymní?

V České republice je darování vajíček anonymní a dobrovolné. Příjemci však získávají základní informace o dárkyni, mezi něž patří barva vlasů a očí, výška, váha, krevní skupina, povahové rysy, záliby nebo dosažené vzdělání.
Výhodou anonymity je vyšší procento dobrovolných dárkyň, jichž ani tak není mnoho. „V Evropě se zvažuje tzv. model open identity (zrušení anonymity). Zastánci argumentují tím, že každý jedinec má právo znát své biologické rodiče a zjistit svou genetickou identitu. Na druhou stranu si však rodiče často nepřejí, aby se jejich dítě dovědělo, že není biologicky vlastní, a ani dárkyně by si nepřály být odtajněny. Záleží však vždy na legislativní úpravě daného státu. Najdeme i země, kde je darování vajíček zcela zakázané,“ dodává ředitelka genetické a reprodukční kliniky Repromeda.

Ohodnoťte tento článek!