Jihomoravský kraj chce investovat do záchranné služby

Jihomoravský kraj by mohl získat až 45 milionů korun díky mimořádné výzvě pro dotace z evropských fondů. Tu údajně nyní připravuje nová vláda. Realizována by podle hejtmana mohla být v dubnu. Investice by směřovala do nových sanitek i aplikací do telefonů.

Aut je dostatek, je však potřeba jejich obměna

Záchranná služba jihomoravského kraje má více než třetinu vozů starších deseti let, proto obměnu vozového parku vítá. „Provozujeme 91 vozidel, z toho 80 sanitních v aktivní službě. Vzhledem k enormním nárokům na výkon a provozní vlastnosti dosahuje jejich životnost v Brně zhruba sedmi let, během nichž najedou asi 220 tisíc kilometrů. Na venkovských základnách je životnost o rok dva delší, přičemž vozy naNemocnice jezdí 250 až 280 tisíc kilometrů,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle mluvčí má jihomoravské záchranná služba sice aut dostatek, je však potřeba je neustále obměňovat. Výjimkou ve vozovém parku údajně nejsou ani auta, která mají najeto přes 300 tisíc kilometrů. Jedna nevybavená sanitka přitom stojí okolo 2 milionů korun.

Mobilní aplikace

Rada Jihomoravského kraje také schválila nový investiční záměr záchranné služby. Ta chce pořídit speciální aplikaci do mobilních telefonů. Sloužila by jako edukativní pomůcka, ve druhém režimu pak také jako spojení se záchrannou službou v případě krizové situace. Aplikace by rovněž v případě krizového užití vyslala záchranářům GPS lokaci svého majitele. Kraj chce projekt financovat z dotací ze státního rozpočtu. Proto již schválil podání žádosti o dotaci 2,4 milionu korun z celkových nákladů ve výši 3 miliony korun.

„Mobilní aplikaci si bude moci stáhnout zdarma každý obyvatel do svého chytrého telefonu. Kdykoli z ní pak lze získat potřebné informace v krizových situacích. Jednoduchým stiskem tlačítka se může spojit s operačním střediskem záchranářů, při telefonickém spojení odeslat údaje o své poloze, obrázek krizové situace, komunikovat při různých osobních omezeních nebo najít cestu k nejbližšímu automatizovanému defibrilátoru, který by mohl použít v případech, než dojedou na místo mimořádné události zdravotníci,“ uvedl hejtman kraje Michal Hašek.

Pokud se projekt osvědčí, chce jej hejtman nabídnout i dalším regionům.

Ohodnoťte tento článek!