Již 25 dětí nakaženo nemocí připomínající obrnu

Přibližně 25 dětí v Kalifornii onemocnělo dosud neobjasněnou chorobou připomínající dětskou obrnu. Co ji způsobuje či jak se děti nakazily, zatím zůstává nejasné.

Od roku 2012 se příznaky onemocnění objevily u 20–25 do té doby zcela zdravých dětí ve věku mezi 2 a 16 lety. Americká neurologická akademie (AAN) se na základě studie dvou lékařů domnívá, že se malí pacienti nakazili prostřednictvím viru. Žádné z dětí nemoci nepodlehlo, jedno však zůstává ve vážném stavu.

Dětský neurolog ze Stanfordovy univerzity Keith Van Haren varoval, že popsané případy mohou ukazovat na možnost „šíření infekčního syndromu připomínajícího dětskou obrnu (polio-like syndrome) v Kalifornii“. Úřady však oponují, že počet případů je příliš nízký na to, aby se situace dala považovat za akutní hrozbu. Dětská obrna byla ve Spojených státech amerických eradikována před více než 30 lety.

Podezření na enterovirus

Studie, na které se Keith Van Haren podílel společně s neuroložkou Emmanuelle Waubantovou z Kalifornské univerzity v San Francisku, jež byla provedena u 5 kalifornských dětí nakažených neznámou chorobou, ukázala, že všechny trpěly náhlou paralýzou nejméně jedné končetiny. Symptomy se během 2 dnů významně zhoršily, navíc byla u pacientů na snímcích zjištěna bílá místa v míše signalizující její poškození. Všech 5 dětí bylo řádně vakcinováno proti dětské obrně. „Ačkoli byl virus dětské obrny eradikován téměř na celém světě, míchu mohou poškodit i jiné viry,“ podotýká dětský neurolog.

U dvou dětí zařazených do výzkumu byl v krvi zjištěn kmen enteroviru, který je spojován s výskytem choroby podobné dětské obrně v Asii či Austrálii, k němuž došlo v posledních 10 letech. U zbývajících tří však tento virus objeven nebyl. Emmanuelle Waubantová se domnívá, že i ony mohly být enterovirem napadeny, potřebné testy u nich ovšem proběhly pozdě.

Zda je však zmíněný mikroorganismus za chorobu skutečně odpovědný, zatím není možné potvrdit.

Ohodnoťte tento článek!